Ciąża – jak najszybciej zajść w ciąże?

Decyzja o zajściu w ciąże w przypadku większości par jest wyjątkowo skrupulatnie przemyślana. Kiedy w końcu zostaje jednak podjęta, rozpoczyna się nerwowe wyczekiwanie aż test ciążowy pokaże wynik pozytywny. Zakochanym wydaje się, że to najwyżej kwestia kilku tygodni, dlatego kiedy czas ten zaczyna się wydłużać, pojawiają się pierwsze obawy. Nie powinniśmy się jednak zanadto przejmować, gdyż procesu zapłodnienia nie możemy w pełni kontrolować. Istnieją za to metody, z pomocą których nasze szanse na szybkie zajście w ciąże mogą znacząco wzrosnąć.

Poznaj swoje ciało!

Owulacja – to właściwie słowo klucz, dzięki któremu zajście w ciąże powinno być wyjątkowo proste! Jest to moment, w którym komórka jajowa zostaje uwolniona do jajowodu kobiety i to właśnie wtedy istnieje możliwość jej zapłodnienia przez plemnik. No dobrze, ale skąd mamy wiedzieć kiedy się to dzieje?! Nie jest to wcale takie proste, ale przez dokładne przeanalizowanie procesów zachodzących w ciele kobiety każdego miesiąca, jesteśmy w stanie założyć, którego dnia nastąpi owulacja. Sposobów na określenie jej terminu jest sporo, dlatego warto zdecydować się na ten, który najbardziej nam odpowiada.

Kiedy już poznamy datę owulacji, należy zadziałać w najlepszym możliwym momencie. W związku z tym, iż plemniki są w stanie przeżyć w pochwie maksymalnie przez 3 dni, aby zwiększyć nasze szanse na zajście w ciążę, powinniśmy regularnie współżyć 3 dni przed owulacją oraz w dzień owulacji.

Od początku dbaj o siebie!

Aby możliwe było zajście w ciąże, ciało kobiety powinno być na to odpowiednio przygotowane i działać prawidłowo. Istnieje wiele czynników, które mogą negatywnie wpływać na płodność, dlatego zanim zaczniemy próbować, warto skoncentrować się na ich wyeliminowaniu.

Przede wszystkim, należy zrezygnować z wszelkiego typu używek, takich jak alkohol czy papierosy, ale powinniśmy również zredukować ilość napojów zawierających kofeinę. Trzeba także powiedzieć zdecydowane „nie”, żywności, która jest mocno przetwarzana, gdyż zawiera spore ilości soli oraz konserwantów, czy też cukrom. Wszystkie te składniki mogą bowiem zaburzyć gospodarkę hormonalną organizmu kobiety, utrudniając tym samym poczęcie dziecka.

Kobiety starające się zajść w ciążę muszą również zachować odpowiednią wagę ciała. Zarówno nadwaga, jak i niedowaga mogą być czynnikami, które zaburzą cykl kobiety i tym samym sprawią, iż zapłodnienie będzie niemożliwe.

Pamiętajmy jednak, że wszystkie te obostrzenia dotyczą nie tylko kobiet, ale również mężczyzn! Jeśli bowiem partner będzie w złej kondycji czy też będzie stosował nieodpowiednią dietę, jakość jego nasienia drastycznie spadnie, obniżając również szansę na zapłodnienie.