Ciąża w upale

Specjalne traktowanie kobiet w ciąży nabiera szczególnych znamion aktualności, kiedy warunki klimatyczne są nieznośne dla wszystkich.

Jak zapewnić sobie spokój w te nieznośnie gorące dni?

Oto kilka sprawdzonych sposobów:

  • Ulga dla nóg – w upał opuchlizna towarzyszy nie tylko kobietom w ciąży, ale także wszystkim, którzy mają problemy krążeniowe.
   Co robić? Unikać ściskania dłoni, ramion i nóg. Podczas codziennych obowiązków warto co 30-50 minut robić kilkuminutową przerwę na rozciągnięcie, skłon czy krążenia ramion. Podczas odpoczynku unikajmy siedzenia z nogami poniżej linii ciała. Najlepiej przy komputerze siedzieć na fotelu, a nogi trzymać wyprostowane nieco wyżej np. na poduszce, oglądając telewizję dobrze jest również położyć nogi powyżej linii bioder i nie pozostawać na dłużej niż 20-30 minut w jednej pozycji.
   Jeśli musimy wyjść i opuchlizna czy obrzęki pojawiają się miejscowo, ukojenie na pewno da chłodny prysznic, a czasem po prostu wymoczenie nóg.
  • Wolniej znaczy lepiej – niezależnie od tego, w którym miesiącu ciąży jesteś, powinnaś zwolnić tempo. Wolniej chodź, wolniej wykonuj codzienne obowiązki przede wszystkim unikaj tego, co może podnieść Twoje ciśnienie. W końcu jesteś w ciąży i wiele można Ci wybaczyć.
  • Jeszcze więcej picia – mimo iż w upały nie bardzo chce się jeść, Twój żołądek i tak winien być ciągle pełny, a to za sprawą większej niż zwykła ilości wody, którą powinnaś pić. I nie chodzi tylko o gaszenie pragnienia, ale i nawilżenie wewnętrzne skóry. Nawilżenie potrzebne jest po pierwsze dziecku i Tobie, a po drugie skórze, która dzięki zachowaniu odpowiedniej ilości wody, będzie bardziej sprężysta i mniej podatna na rozstępy.
  • Ubranie na upały – w temperaturze powyżej 30 st. C niemal wszyscy czują się źle. Dla tych, którzy spędzają większą część dnia na świeżym powietrzu ubrania muszą być przed wszystkim przewiewne, dla tych, którzy często zmieniają miejsce pobytu (ze świeżego powietrza na klimatyzowany samochód, z restauracyjnego ogródka na klimatyzowaną salę konferencyjną) ubranie powinno składać się z kilku elementów, by zachować możliwie najbardziej stałą temperaturę ciała. W ciąży poza oczywistą ochroną głowy kapeluszem oraz skóry kremami z filtrem, powinno się szczególnie dbać o stałą temperaturę ciała oraz nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy (niezdrowa dla nas jest zarówno wysoka jak i szczególnie niska wilgotność).
   Nie zapominaj o delikatnej dla skóry bieliźnie i odpowiedniej higienie intymnej w upały wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia grzybicy pochwy i innych nieprzyjemnych infekcji, na które i tak narażone są kobiety w ciąży. Stringi w lecie schowaj do dolnej szuflady bieliźniarki.
  • Ruch tylko wieczorem – upał nie zwalnia nas z konieczności ruchu, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Jak bez uszczerbku na zdrowiu być aktywną fizycznie, kiedy słupek rtęci zatrzymuje się na 30-tce? Aktywność fizyczną planuj na godziny wieczorne, po godzinie 20 upał nie będzie dawał się we znaki. Korzystaj z basenu i spaceruj, poranną gimnastykę przesuń na wczesne godziny poranne!
  • Zorganizuj wakacje – jeśli jesteś na takim etapie ciąży, że możesz jeszcze pracować, zaplanuj urlop na najcieplejszy okres. Nawet jeśli nie wyjedziesz daleko, na pewno zyskasz siły na stawienie czoła kolejnym gorącym dniom.