You are here
Home > ciąża > Ćwiczenia w ciąży to twój obowiązek

Ćwiczenia w ciąży to twój obowiązek

pregnant woman sportswear with large belly  sitting on fitness ball

Żadna ze świadomych przyszłych matek nie powinna zadawać sobie pytania czy ćwiczyć w ciąży, a tylko jak ćwiczyć. Aktywność fizyczna w trakcie ciąży sprawia, że organizm znacznie lepiej radzi sobie z szeregiem zmian, jakie w nim zachodzą.

Niezależnie od typu aktywności jaki wybierzemy, zawsze warto wspomagać go codzienną gimnastyką, która doskonale przygotuje poszczególne partie mięśni do przyjęcia dodatkowych ciężarów i trudów związanych z ostatnimi tygodniami ciąży. Ogólna aktywność fizyczna kobiet w ciąży jest rekomendowana przez Światową Organizację Zdrowia i niemal wszystkich lekarzy mających pod opieką kobiety w stanie błogosławionym.

Ogólnie sprawna

Przyszła mama współcześnie nie musi „odchorowywać ciąży”, jest mnóstwo aktywności, którym może poświęcić kilkanaście minut dziennie. Oczywiście wszystko zależy od samopoczucia, jednak sportów typowo „ciążowych” jest naprawdę wiele i trudno nie wybrać nic dla siebie. Na każdym etapie ciąży przyszłe mamy mogą dobierać sobie najwygodniejsze dla siebie sposoby aktywności fizycznej. Pierwszy i drugi trymestr, kiedy brzuch jest mniejszy i lżejszy to okres na aktywność niemal tak normalną, jak ta po i przed ciążą. Kiedy brzuch zacznie już przeszkadzać w niektórych dyscyplinach np. fitnesie, zawsze warto wypartą aktywność zastąpić spacerami. Zresztą to właśnie one są najbezpieczniejszym i najtańszym sportem w ciąży.

Gimnastyka na wzmocnienie

Poza aktywnością ogólną – taką której sprzyjają organizowane niedaleko naszego miejsca zamieszkania zajęcia typu fitness czy ładna pogoda wymuszająca wręcz spacery, powinnyśmy mieć na uwadze włączenie do planu dnia gimnastyki.

Przyda nam się ona zwłaszcza kiedy nasz brzuch stanie się dość duży, a co za tym idzie w naturalny sposób zmieni się nasz środek ciężkości. Nasz kręgosłup nie może nagle dostać po prostu dodatkowych kilogramów, bo nie będzie potrafił sobie z tym poradzić. Pomóc można mu przede wszystkim wykonujące regularnie statyczne ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu i brzucha. Gimnastyka ma też za zadanie niedopuszczenie do odkładania się zbędnej tkanki tłuszczowej, której po porodzie wielu świeżo upieczonym mamom szczególnie trudno jest się pozbyć. Gimnastykujmy więc pośladki i uda, ramiona i łydki – wszystko po to, by po porodzie nie zastanawiać się nad tym, jak bardzo będziemy musiały się głodzić, by wrócić do dawnej sylwetki.

Statyczne ćwiczenia są też doskonałą szkołą oddychania, dlatego nie można zapomnieć o tym, by podczas gimnastyki (przynajmniej na początku) mieć blisko kogoś, kto będzie nas obserwował i zwracał uwagę na to, czy wdechy i wydechy następują w dobrych odstępach i czy nasz oddech jest miarowy i swobodny.

Na co uważać

Zdecydowanie nieodpowiednie są dla przyszłej mamy sporty narażające ją na uderzenia, upadki czy silne wstrząsy. Odpadają więc narty, tenis, wspinaczka, sporty motorowe i sporty walki, siatkówka czy koszykówka. Mimo iż generalnie lekarze nie zalecają biegania jako najlepszej na okres ciąży aktywności fizycznej, nie ma przeszkód, by z zalet joggingu nie mogła korzystać kobieta, która uprawiała tę dyscyplinę przed ciążą – wszystko jednak powinno być indywidualnie konsultowane z lekarzem, tak, by zapobiec jakimkolwiek kontuzjom.

Przyszłe mamy powinny unikać też uprawiania sportów w miejscach, w których istnieje duże ryzyko kontuzji ze względu na nieuwagę innych osób. Jeśli fitness to najlepiej w klubie, gdzie istnieje sekcja dla przyszłych mam, która ma specjalnie przystosowane szatnie i prysznice. Ponieważ w ciąży szczególnie niebezpieczne są też infekcje na spacery wybierajmy miejsca inne niż gęste lasy czy publiczne kąpieliska – zdrowie naszego dziecka w końcu zależy od naszej ostrożności.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dodaj komentarz

Top