Czy płodność da się trenować?

Opanowanie emocji, praca nad odpowiednim myśleniem, trening wytrwałości – to wszystko składa się na tzw. coaching płodności.

Odpowiedzialność za własną płodność może stać się początkiem rozpadu związku, może także mieć daleko idący i niezwykle negatywny wpływ na mniemanie o sobie oraz psychikę, zwłaszcza kobiecą. Frustrację występującą w czasie tzw. „chwilowej niepłodności” ma pomóc złagodzić coaching płodności.

Co robi coach?

Osoba zajmująca się coachingiem płodności jest po pierwsze wsparciem, a po drugie wartościowym źródłem informacji na temat tego, jak zachować się w zaistniałej sytuacji, by nie mnożyć trudności.

Ile trwa trening?

Zależnie od indywidualnych potrzeb trening może trwać od jednego do czterech miesięcy, jednak decydując się na udział, powinno wziąć się pod uwagę zdanie trenera na temat przygotowania pary.

Jak to działa?

Coach nie dostarcza gotowych rozwiązań, a tylko pomaga poradzić sobie z następstwami nieudanych prób zajścia w ciążę. Chodzi m.in. o rozładowanie napięcia i stresu, które może destrukcyjnie wpływać na kobietę i jej partnera. Chodzi także o opanowanie technik relaksacyjnych i wymazanie ze świadomości wszystkich blokad, które mogą przyczynić się do niepowodzenia przy próbach zajścia w ciążę.

Jak daje szczęście?

Coach poza przekazywaniem przyszłej mamie przydatnej wiedzy ma także wskazać jej miejsca, w których najprawdopodobniej znajdzie ukojenie. Pomóc koncentrować się na sukcesach i wybić z głowy to, co blokuje wiele kobiet, a mianowicie poczucie winy. Niestety w przypadku kilku nieudanych prób zajścia w ciążę, obniżone poczucie własnej wartości dotyczy w większym stopniu pań niż panów. To nie zmienia faktu, że także mężczyznom wsparcie jest potrzebne.

Czym coaching różni się od terapii?

Tradycyjne psychoterapie są w naszym kraju popularne od kilkunastu lat. Jak się jednak okazuje, nie wszystkim kobietom odpowiada tego typu podejście do zmiany ich nastawienia. Dlatego właśnie powstał coaching, który wychodzi poza obręb gabinetu i ma towarzyszyć parze w codziennym życiu.

Coach nie ma ściśle określonego zakresu działań. Musi dostosować swoją pracę do konkretnej pary. W klasycznej terapii zwykle specjalista nastawiony jest na szukanie w przeszłości problemów, które mogły utrudnić zajście w ciążę. W przypadku coachingu najważniejsza jest teraźniejszość i przyszłość – to w niej ma się znaleźć pomóc w dojściu do odpowiedniego dla przyszłej mamy stanu emocjonalnego.