You are here
Home > niemowlak > Czy warto nosić dziecko w chuście?

Czy warto nosić dziecko w chuście?

Kojarzy się z macierzyństwem pierwotnym? Dodaje matce uroku? Czy może przywodzi na myśl afrykańską biedotę? Jak to jest z tymi chustami?

Noszenie dziecka w chuście jest po prostu praktyczne – taki sposób przemieszczenia się z dzieckiem jest wygodniejszy niż każdy inny. Poza tym dziś chusty są po prostu modne! Zastanówmy się jednak jakie są praktyczne walory chust:

Lepsze rozłożenie ciężaru.
chustaPółroczny dobrze wyrośnięty maluch waży około 4-6 kg. Może na krótką metę to niewiele, ale jeśli mamy przejść z domu do tramwaju i z tramwaju na pocztę to już znaczny wysiłek. Jeśli oprzemy dziecko na biodrze jest co prawda wygodnie, ale do czasu. Szybko się zmęczmy, a ciężar będzie nas obciążał tylko z jednej strony. Noszenie często dziecka na biodrze wymusza nienaturalną pozycję i na pewno odbije się na naszej sprawności w przyszłości. Dziecku też w takiej mało stabilnej pozycji nie jest wygodnie.

Wózek? Nie zawsze.

Sytuacji, w których nie musimy wozić dziecka w wózku, a możemy ja nosić jest sporo. Wizyta u znajomych, spacer, wyjście na małe zakupy – po co za każdym razem brać wózek? Poza tym, poruszanie się z wózkiem np. w komunikacji miejskiej bywa utrudnione. Pewnie też nie zawsze możemy skorzystać z podwózki, bo nie każdy znajomy ma tak duży samochód, by bez trudu zmieścić do niego wózek.

Domowe „wszystko na raz”.
Pranie, obiad, rozmowa na skype z koleżanką, porządkowanie papierów – da się ogarnąć, jednak zdarzają się dni, że maluchowi nie podobają się nasze liczne zajęcia. Uspokojenie dziecka to konieczność rezygnacji z obiadu, niewyjęte pranie z pralki itd. Znacznie spokojniejszy będzie nasz maluch, jeśli będziemy mieć go przy sobie.

Bliskość.
Nosząc dziecko w chuście, mamy go zawsze blisko siebie. Gdziekolwiek się nie wybieramy, maluch czuje nasze ciepło, a my możemy kontrolować jego ruchy. W każdej chwili można go przytulić, pogłaskać, uśmiechnąć się do niego. Jeśli obawiacie się, że Wasz maluch nie przyzwyczai się do chusty od razu, postępujcie jak specjalistki w tym temacie. One tez kiedyś były początkujące! Doradzają mamom, by traktowały chustę jak kocyk, kołderkę – tak by dziecko jak najczęściej go widziało i czuło. To sprawi, że szybciej się przyzwyczai, a później będzie już tylko łatwiej. Dziecku wręcz musi się spodobać bycie zawsze blisko mamy, a wygoda? Przecież to najbardziej naturalny sposób przemieszczania się z dzieckiem.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dodaj komentarz

Top