You are here
Home > ciąża > Czy witaminy w ciąży są konieczne

Czy witaminy w ciąży są konieczne

poronienieDziecko, które rozwija się pod naszym sercem czerpie wszystkie siły wyłącznie za naszym pośrednictwem, dlatego oczywiste jest, że potrzebuje sporej dawki witamin. Czy jednak dostarczamy ich wystarczającą ilość po prostu zdrowo się odżywiając? A może konieczne jest dostarczanie organizmowi witamin w postaci suplementów diet?

Już samo uświadomienie sobie tego, że w trakcie ciąży odpowiedzialne jesteśmy nie tylko za swoje życie, sprawia, że myślimy o tym jak ważna jest bogata i zbilansowana dieta. Co istotne to, co w każdym innym momencie życia nazywamy zbilansowaną dietą, nie musi wcale nią być w ciąży, dlatego warto zwrócić się o poradę do swojego lekarza lub po prostu dietetyka. Chodzi bowiem nie tylko o spożywanie dużej ilości warzyw, owoców, zdrowych kwasów tłuszczowych, odpowiedniej ilości produktów bogatych w minerały, ale o dostarczanie ich naszemu organizmowi w takiej ilości i z taką częstotliwością, by zaspokoić potrzeby swoje i dziecka.

Kwas foliowy obowiązkowo!

Kwas foliowy jest witaminą z grupy B, jego obecność w naszym organizmie wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu nerwowego, usprawnia funkcjonowanie układu trawiennego, wątroby, żołądka, jelit, pobudza także procesy krwiotwórcze i chroni organizm przed nowotworami. Poza skutkami jakie brak tego kwasu może wywołać w organizmie każdego człowieka, jego niewystarczająca ilość jest niebezpieczna szczególnie dla kobiet w ciąży.

Odpowiednia ilość kwasu foliowego w organizmie kobiety w ciąży, warunkuje prawidłowy rozwój płodu. To jego obecność znacznie obniża ryzyko występowania wad wrodzonych u płodu, dzieje się tak ponieważ kwas foliowy przyczynia się do rozwoju układu nerwowego u dziecka, co za tym idzie ma on bezpośredni wpływ na tworzenie się rdzenia kręgowego i mózgu.

Oczywiście przyjmowanie kwasu foliowego nie powinno rozpocząć się za późno, jest on bowiem jedną z tych grup witamin, która powinna zostać poszerzona już przed ciążą – wzrasta wtedy prawdopodobieństwo, że nasze dziecko będzie zupełnie zdrowe.
Lekarze zwykle zalecają przyjmowanie 0,4 mg kwasu foliowego dziennie, już na trzy miesiące przed planowaną ciążą. Ponieważ jednak wiele kobiet zachodzi w ciążę nieplanowaną, lekarze zalecają zwiększone dawki pokarmów bogatych w kwas foliowy oraz suplementy diet wszystkim kobietom, które potencjalnie mogą zostać matkami, a więc wszystkim kobietom w wieku rozrodczym. Co prawda wystarczającą ilość kwasu foliowego, kobiety mogą przyjmować w zbilansowanej diecie (kwas ten występuje zwłaszcza w warzywach zielono listnych, pomidorach, orzechach, fasoli, wątróbce czy bananach), jednak często o taką dietę trudno, dlatego profilaktycznie można przyjmować ten kwas w postaci suplementu.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dodaj komentarz

Top