mlekoJeżeli z jakiś przyczyn nie możesz karmić swojego dziecka piersią, powinnaś upewnić się, że specyfik, którym zastąpiony zostanie naturalny pokarm matki, powinien być pełnowartościowy i całkowicie bezpieczny.

Skład sztucznego mleka

Mleko powinno wartością odżywczą i składem przypominać mleko kobiece. Aby tak się stało należy poddać je przeróżnym modyfikacjom. Dobrze jest również wiedzieć i pamiętać o tym, że nie można podawać naturalnego krowiego mleka maluszkom, które nie skończyły jeszcze roku. Dla dzieci, których organizm nie toleruje cukrów i białek produkowane są na receptę różnego rodzaju mieszanki bezmleczne. Natomiast jeżeli u dziecka zaczną występować objawy takie jak: silne kolki, zmiany skórne czy zaparcia należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i razem z nim zastąpić dotychczas używane mleko jakimś innym.

Poniżej przedstawione są rodzaje mleka w proszku, które zostały zmodyfikowane:

  • mleko dla wcześniaków,
  • dla malców pomiędzy 1 a 4 miesiącem życia – mleko początkowe, które jest oznaczone cyfrą 1,
  • dla niemowlaków od 5 miesiąca – mleko następne, które jest oznaczone cyfrą 2, a także mieszanki mleczne zagęszczone kleikiem gryczano-ryżowym (2GR) albo ryżowym (2R),
  • dzieciom, które ukończyły 12 miesiąc pediatrzy zalecają mleko dla starszaków, oznaczone cyfrą 3.

Szacuje się, że około 10 do 50 procent niemowląt jest narażonych na różnego rodzaju reakcje alergiczne związane z podawanym mlekiem. By mieć pewność czy podajesz swojej pociesze właściwy pokarm, dowiedz się odpowiednio wcześnie czy maluch nie jest na jakiś składnik uczulony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *