Dla kogo jaki rodzaj mleka?

Jeżeli z jakiś przyczyn nie możesz karmić swojego dziecka piersią, powinnaś upewnić się, że specyfik, którym zastąpiony zostanie naturalny pokarm matki, powinien być pełnowartościowy i całkowicie bezpieczny.

Skład sztucznego mleka

Mleko powinno wartością odżywczą i składem przypominać mleko kobiece. Aby tak się stało należy poddać je przeróżnym modyfikacjom. Dobrze jest również wiedzieć i pamiętać o tym, że nie można podawać naturalnego krowiego mleka maluszkom, które nie skończyły jeszcze roku. Dla dzieci, których organizm nie toleruje cukrów i białek produkowane są na receptę różnego rodzaju mieszanki bezmleczne. Natomiast jeżeli u dziecka zaczną występować objawy takie jak: silne kolki, zmiany skórne czy zaparcia należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i razem z nim zastąpić dotychczas używane mleko jakimś innym.

Poniżej przedstawione są rodzaje mleka w proszku, które zostały zmodyfikowane:

  • mleko dla wcześniaków,
  • dla malców pomiędzy 1 a 4 miesiącem życia – mleko początkowe, które jest oznaczone cyfrą 1,
  • dla niemowlaków od 5 miesiąca – mleko następne, które jest oznaczone cyfrą 2, a także mieszanki mleczne zagęszczone kleikiem gryczano-ryżowym (2GR) albo ryżowym (2R),
  • dzieciom, które ukończyły 12 miesiąc pediatrzy zalecają mleko dla starszaków, oznaczone cyfrą 3.

Szacuje się, że około 10 do 50 procent niemowląt jest narażonych na różnego rodzaju reakcje alergiczne związane z podawanym mlekiem. By mieć pewność czy podajesz swojej pociesze właściwy pokarm, dowiedz się odpowiednio wcześnie czy maluch nie jest na jakiś składnik uczulony.