Dolegliwości kobiety w trakcie ciąży

Kobiety bardzo różnie przechodzą okres ciąży, organizmy niektórych traktują ten stan jako zupełnie normalny i szybko potrafią się przystosować do nowej sytuacji, inne kobiety cierpią na dolegliwości, o których wcześniej nie miały pojęcia. Jeśli występują u ciebie jakiekolwiek dziwne objawy, natychmiast skonsultuj się z lekarzem, ale pamiętaj, że dolegliwości ciążowe są zupełnie normalne i w większości przypadków nie będą miały wpływu na rozwój twojego dziecka.

 1. Bezsenność – zazwyczaj pojawia się w pierwszym, drugim oraz trzecim trymestrze i może być spowodowana koniecznością częstego oddawania moczu, zwiększoną aktywnością dziecka, jak również niewygodną pozycją spowodowaną rozmiarem brzucha. Podczas tej dolegliwości kobieta ma trudności z zaśnięciem, bądź miewa koszmarne sny, które dotyczą porodu albo dziecka. Aby sobie pomóc przyszła mama może zażywać ciepłej kąpieli tuż przed pójściem spać, a także czytać książkę lub wykonać ćwiczenia relaksacyjne, które nie będą zbyt męczące.
 2. Częste oddawanie moczu – najczęściej towarzyszy kobiecie w pierwszym i trzecim trymestrze. Pojawia się ze względu na ucisk macicy na pęcherz i najczęściej zanika w drugim trymestrze. Jeżeli musisz często oddawać mocz, szczególnie w nocy byłoby dobrze, gdybyś ograniczyła wieczorne picie płynów. Jeśli natomiast podczas oddawania moczu zaczniesz odczuwać ból, może to być infekcja układu moczowego, dlatego jak najprędzej zgłoś się do lekarza.
 3. Grzybica pochwy – może pojawić się w pierwszym, drugim i trzecim trymestrze, koniecznie trzeba ją wyleczyć do porodu, aby nie przeniosła się na dziecko. Podczas tej dolegliwości nie należy używać mydła do higieny, gdyż ono potęguje tą dolegliwość, która objawia się w nieznośnym świądzie, jak również białych, gęstych upławach oraz bolesności i pieczeniu podczas oddawania moczu. Jeśli odkryjesz u siebie tą dolegliwość to, co możesz zrobić to: unikać ubierania się w nylonową bieliznę, a także ciasne spodnie; wprowadzić palcem troszkę jogurtu do pochwy; nie stosować dezodorantów; skonsultować się z lekarzem.
 4. Hemoroidy (czyli żylaki odbytu)– występują zazwyczaj w drugim i trzecim trymestrze, a ich łagodne formy przeważnie ustępują bez leczenia tuż po porodzie, a uwidaczniają się poprzez pieczenie, swędzenie, a także ból oraz niekiedy lekkie krwawienie w momencie oddawania stolca. Jeśli wykryjesz u siebie tą dolegliwość staraj się nie stać zbyt długo, a także unikaj zaparć. Byłoby dobrze gdybyś przykładała do odbytnicy okłady z lodu. Konieczne będzie udanie się do lekarza, jeśli przykre objawy będą zbyt dokuczliwe.
 5. Krwawienie z dziąseł – może pojawić się w pierwszym, drugim i trzecim trymestrze, co jest spowodowane rozpulchnieniu dziąseł oraz gromadzącemu się osadowi u podstawy zębów. Podczas tej dolegliwości możesz zaobserwować krwawienie z dziąseł, które może być szczególnie widoczne tuż po myciu zębów, mimo to byłoby dobrze, gdybyś myła zęby po każdym posiłku, a także czyściła je wykałaczką, jeśli krwawienie nie ustępuje lub się nasila, zgłoś się do dentysty.
 6. Kurcze – zazwyczaj pojawiają się w trzecim trymestrze i są spowodowane niedoborem wapnia. Występują najczęściej nocą i są odczuwalne w stopach i łydkach. Wtedy należy rozsmarować kurczące się miejsca. Gdy ból będzie łagodniejszy spróbuj zrobić kilka kroków w celu poprawienia krążenia. Podczas wizyty kontrolnej u lekarza powiedz mu o swojej dolegliwości.
 7. Pocenie się – występuje w drugim i trzecim trymestrze w wyniku zmian hormonalnym, a także zwiększonej intensywności krążenia krwi w tym okresie. To, co możesz dla siebie zrobić to pić dużą ilość płynów, spać przy otwartym oknie, a także nosić przewiewną odzież uszytą z bawełny, a nie ze sztucznych włókien.
 8. Pokrzywka– można ją dostać w trzecim trymestrze, choć najczęściej występuje u kobiet z nadwagą, a także u tych pań, które nadmiernie się pocą. Można ją zaobserwować w pachwinach, pod biustem, a także w fałdach skóry. Sposobem, aby się z niej wyleczyć jest bardzo częste mycie, a następnie osuszanie zainfekowanych miejsc. Do higieny należy nie używać perfumowanego mydła. Byłoby dobrze, gdybyś zaczęła nacierać swoją skórę oliwką, a także gdybyś ubierała się w odzież, która jest przewiewna, najlepiej uszyta z bawełny.
 9. Popuszczanie moczu – ta dolegliwość zazwyczaj występuje u kobiet w trzecim trymestrze ciąży, gdyż mięśnie dna macicy są bardzo słabe, a poza tym płód uciska na pęcherz moczowy. Zatem bardzo ważne jest ćwiczenie mięśni dna miednicy, a także częste oddawanie moczu. Byłoby również dobrze gdybyś przestała dźwigać, zwłaszcza ciężkich przedmiotów, jak również gdybyś wystrzegała się zaparć.
 10. Poranne mdłości – ta dolegliwość pojawia się zazwyczaj tylko w pierwszym trymestrze ciąży i przeważnie zanika w 12 tygodniu. Najczęściej są one wywoływane różnymi specyficznymi zapachami albo dymem tytoniowym i mogą występować nie tylko rano, ale w różnych, choć stałych porach dnia. Mimo odczuwania mdłości, spróbuj coś zjeść (niewiele, ale często), unikając tych pokarmów, które są przyczyną przykrej dolegliwości. Unikaj także zapachów, na które teraz jesteś szczególnie uwrażliwiona.
 11. Puchnięcie kostek i palców – pojawia się w trzecim trymestrze w wyniku zatrzymywania wody przez organizm. Aby pomóc sobie podczas tej dolegliwości byłoby dobrze, gdybyś często odpoczywała z nogami uniesionymi do góry, jak również wykonywała bardzo łagodne ćwiczenia zarówno stóp jak i rąk. Ważne jest także zasięgnięcie w tej sprawie porady lekarza, ewentualnie położnej.
 12. Rozstępy skórne – można zaobserwować w drugim i trzecim trymestrze, gdy skóra jest rozciągnięta ponad swoją wytrzymałość albo gdy kobieta przybiera zbyt wiele na wadze. Ujawniają się one w postaci czerwonych pręgów na skórze brzucha, ud oraz piersi. To, co możesz zrobić to unikać zbyt szybkiego i nadmiernego przyrostu wagi. Ulgę może ci także przynieść smarowanie skóry kremem, choć jego stosowanie niestety nie zapobiegnie tworzeniu się nowych rozstępów, ani nie spowoduje likwidacji starych. By pozbyć się rozstępów już po porodzie, będziesz musiała nie tylko masować, ale i ćwiczyć ciało.
 13. Trudności z oddychaniem – zazwyczaj występują w trzecim trymestrze ciąży, gdy dziecko uciska przeponę, choć mogą występować także z powodu anemii. Podczas odczuwania tej dolegliwości bardzo ważne jest, żebyś odpoczywała i to jak najwięcej. Podczas braku tchu należy usiąść bądź przykucnąć, a układając się do snu należy podeprzeć głowę dodatkową poduszką. Należy również skontaktować się z lekarzem, zwłaszcza wtedy, gdy trudności z oddychaniem zaczynają być coraz poważniejsze.
 14. Upławy – mogą być dokuczliwe w pierwszym, drugim oraz trzecim trymestrze. Ujawniają się w postaci zwiększonego, bezbolesnego wydzielania śluzu o kolorze białym bądź przezroczystym. Jeśli zaobserwujesz u siebie tą dolegliwość powinnaś unikać stosowania perfumowanego mydła, a także dezodorantów. Na noc możesz stosować podpaskę higieniczną. Gdybyś jednak zaczęła odczuwać ból, pieczenie albo swędzenie, a wydzielany śluz miałby przykry zapach, powinnaś jak najszybciej udać się na wizytę do lekarza.
 15. Zaparcie – może pojawić się w pierwszy, drugim, a także trzecim trymestrze ciąży. Do zaparć może dojść w wyniku spowolnienia pracy jelit przez hormon ciążowy – progesteron. Gdy dochodzi do tej dolegliwości kobieta oddaje stolec w o wiele dłuższych przerwach czasowych niż dotychczas, a oddawany kał jest suchy i twardy. Należy zatem dużo pić, jak również spożywać produkty, które są bogate w błonnik. Byłoby dobrze, gdybyś zażywała dużo ruchu oraz stosowała się do wszelkich zaleceń przepisanych przez lekarza.
 16. Zasłabnięcia – mogą się przydarzać w pierwszym i trzecim trymestrze. W takim wypadku kobiecie ciężko jest utrzymać równowagę, ponieważ ma zawroty głowy. Dlatego bardzo ważne jest, żebyś starała się długo nie stać, a gdy już jest ci słabo – usiądź, a następnie włóż głowę między kolana i zacznij głęboko oddychać aż poczujesz, że jest ci lepiej. Nie wykonuj także gwałtownych ruchów, ani nie zrywaj się na równe nogi gdy siedzisz czy leżysz.
 17. Zgaga – występuje zazwyczaj w trzecim trymestrze, gdy kwas żołądkowy zaczyna przedostawać się do przełyku. Gdy się tak stanie możesz odczuwać silne pieczenie umiejscowione wewnątrz klatki piersiowej. Aby uniknąć zgagi należy zaprzestać spożywania obfitych posiłków, a także smażonych potraw czy ostrych przypraw. Byłoby również dobrze, gdybyś przed snem wypiła szklankę ciepłego mleko oraz wsparła głowę o dodatkową poduszkę. Warto także zgłosić się do lekarza o poradę.
 18. Znużenie – możesz odczuwać w pierwszym i trzecim trymestrze, ponieważ organizm jest nadmiernie obciążony ciążą. W ciągu dnia możesz czuć się senna lub znużona, a w nocy możesz potrzebować zwiększonej dawki snu, dlatego niczym się nie przejmuj tylko odpoczywaj jak największej. Chodź spać o wcześniejszych porach, nie forsuj swojego organizmu żadnymi pracami czy obciążeniami.
 19. Żylaki – pojawiają się w pierwszym, drugim, zaś najczęściej w trzecim trymestrze, gdy kobieta ma nadwagę, wywołując ból i obrzmiałość ud i łydek. Ważne jest, żebyś odpoczywała jak najwięcej z nogami uniesionymi go góry. Unikaj długiego stania. Nie zakładaj także nogi na nogę. Byłoby również dobrze, gdybyś podkładała sobie pod nogi dodatkowe poduszki, nosiła specjalne rajstopy, jak również wykonywała odpowiednie ćwiczenia stóp.