Jak rozpoznać wczesne objawy ciąży?

Ciąża może być przez niektóre osoby długo wyczekiwanym wydarzeniem, ale innych wręcz zaskakuje. Warto zatem wiedzieć jakie są jej wczesne objawy, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Należy jednak pamiętać, że organizm każdej kobiety działa nieco inaczej, dlatego odczuwane dolegliwości mogą się między sobą różnić. Co więcej, część kobiet twierdzi, iż niemalże od razu czuje, że będzie mamami, podczas gdy inne panie są alarmowane dopiero przedłużającym się brakiem miesiączki. Na co należy się zatem przygotować?

Plamienie i skurcze

Pomiędzy 6 a 12 dniem od momentu zapłodnienia jajeczka, dochodzi do jego wczepienia się w ścianę macicy. Może być to powodem pojawienia się pierwszych objawów ciąży, jakimi są lekkie plamienia oraz delikatne skurcze. Początkowo, mogą być one mylone ze zwykłym okresem, jednak obydwie dolegliwości szybko ustępują, co powinno zwrócić naszą szczególną uwagę.

Brak miesiączki

Sztandarowym objawem zapłodnienia jest oczywiście brak comiesięcznego krwawienia menstruacyjnego. Naturalnym wydaje się być fakt, iż kobieta, u której nie wystąpi takie krwawienie, powinna sprawdzić czy nie jest w ciąży. Wiele kobiet jednak ma problemy z regularnością pojawiania się miesiączki, dlatego nie w każdym przypadku jest to symptom „rzucający się w oczy”.

Zmienność nastroju

Już od samego początku ciąży w organizmie kobiety rozpoczyna się prawdziwe szaleństwo hormonów. To właśnie z tego powodu, przyszłe mamy doświadczają huśtawki nastrojów, która może trwać przez dłuższy czas. Nagły wybuch radości może się zatem szybko zakończyć głośnym szlochem i to bez jakiegokolwiek powodu.

Mdłości

Nudności i wymioty oczywiście mogą świadczyć o zatruciu pokarmowym, ale kiedy powtarzają się przez kilka kolejnych dni, mniej więcej o tej samej porze, warto sprawdzić czy nie jesteśmy ciąży. W większości przypadków, kobiety odczuwają takie dolegliwości rano lub też wieczorem i niestety mogą one trwać nawet kilka godzin.

Wrażliwość piersi

Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie przyszłej mamy wpływają również na zwiększoną wrażliwość piersi. Często stają się one znacznie większe, a niektóre kobiety wręcz odczuwają ból przy ich dotyku. Niekiedy powiększeniu ulegają żyły widoczne na piersiach, a brodawki stają się ciemniejsze.

Omdlenia

Omdlenia czy nawet zawroty głowy, to po raz kolejny wynik działalności hormonów ciążowych w organizmie kobiety. Właśnie z ich powodu, rozszerzone zostają naczynia krwionośne, tak aby krew mogła swobodnie przepływać do dziecka. Niestety w rezultacie jednocześnie znacząco obniża się ciśnienie krwi matki, przez co pojawiają się nagłe zawroty głowy lub nawet omdlenia.