Jak sprawdzić czy jest się w ciąży?

Zdarzają się sytuacje, kiedy kobieta nie jest pewna co do skuteczności zastosowanego środka antykoncepcyjnego lub nie używa tego typu środków – jak może najszybciej sprawdzić czy zaszła w ciążę?

Najbardziej pewnymi objawami, które wskazują na to, że kobieta jest w ciąży i które poza ruchami rozwijającego się w łonie dziecka, można wykryć jedynie podczas lekarskiego badania, to:

 • wizualizacja embrionu, albo pęcherzyka płodowego podczas badania USG przeprowadzonego w 4-6 tygodniu od momentu zapłodnienia,
 • po 16 tygodniu od momentu poczęcia wyczuwalne przez powłoki brzuszne ruchy płodu,
 • czynność pracy serca płodu, którą można zbadać w 10-20 tygodniu ciąży, co jest uzależnione od aparatu przeprowadzającego owe badanie.

Najprawdopodobniej kobieta jest w ciąży, jeśli dostrzeże u siebie następujące objawy:

 • zaprzestanie miesiączkowania – choć czasami jeszcze w ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży może się pojawić krwawienie podobne do miesięcznego,
 • w przeciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży obszar wokół sutka może się zaciemnić,
 • błona śluzowa pochwy w ciągu pierwszego trymestru może zmienić zabarwienie (może być przekrwiona),
 • w 4-5 miesiącu ciąży może pojawić się ciemna linia biegnąca od wzgórka łonowego aż do pępka.

Oczywiście zaobserwowanie u siebie tych objawów nie musi w 100 procentach oznaczać zajścia w ciążę, mogą to być bowiem objawy towarzyszące innemu schorzeniu.

Inne objawy, które można odczytać jako sygnały ciąży (ale mogą być też objawem innego schorzenia lub zbliżającej się menstruacji):

 • wzmożone łaknienie lub wstręt do niektórych produktów spożywczych, a także zawroty głowy, zgaga czy zaparcia pojawiające się w przeciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży,
 • wymioty lub tylko nudności, które pojawiają się zazwyczaj w przeciągu 2-8 tygodni od momentu zapłodnienia i dają o sobie znać o różnych porach dnia,
 • silne parcie na pęcherz – konieczność częstego oddawania moczu – także w nocy, pojawiające się 6-8 tygodni od momentu zapłodnienia,
 • poczucie pełności piersi, ich tkliwość, mrowienie lub swędzenie, a niekiedy także pojawienie się na nich wyraźnych naczyń krwionośnych występujące zazwyczaj w przeciągu pierwszych 3 miesięcy ciąży.

Pamiętaj jednak, że mając te objawy nie ma 100% pewności, że rzeczywiście jesteś w ciąży, gdyż te objawy mogą towarzyszyć także innym schorzeniom.

Pomimo wielu różnych objawów, które mogą świadczyć o zajściu w ciążę, dla upewnienia byłoby dobrze wykonać domowy test ciążowy, który wykrywa w moczu obecność hormonu hCG, choć należy mieć na uwadze to, że żaden test nie daje jednoznacznej odpowiedzi, czy rzeczywiście kobieta jest w ciąży czy też nie, ponieważ wyniki mogą być fałszywe. Są różne rodzaje teksów ciążowych: płytkowy, paskowy, strumieniowy, z największym prawdopodobieństwem można potwierdzić ciążę stosując test płytkowy lub strumieniowy, który dodatkowo jest łatwy do samodzielnego wykonania.
Ze względu na istniejącą możliwość otrzymania fałszywego wyniku najlepiej jest zrobić badanie ginekologiczne, można też przeprowadzić laboratoryjny test poziomu hCG we krwi lub laboratoryjny test moczu. Te badania najlepiej jest wykonać dwa razy zachowując kilkudniowy odstęp czasu.