Jakie masz szanse na nadwagę po ciąży?

To niesprawiedliwe, że są kobiety, które w ciąży jedzą za dwoje i nie tyją, a są takie, które bardzo się ograniczają i po porodzie z lękiem spoglądają w lustro. Jakie czynniki wpływają na to, czy po ciąży będziesz musiała przejść na restrykcyjną dietę.
 

    1. Składniki mineralne w nadmiarze. Kwas foliowy, białka, witaminy, cukier, wapń, potas, magnez, węglowodany i … wszystko po to, żeby zaspokoić wszystkie potrzeby dziecka. Kobiety w ciąży jedzą ponad miarę, tłumacząc sobie to dobrem dziecka. Niestety to mylny pogląd, który bez kontroli lekarza prowadzi do nadwagi rzędu 10, 20 a nawet 30 kg.
    2. Genetyka matkuje problemom. Twoja mama sporo przytyła w ciąży? Niestety, nawet jeśli ty będziesz się mocno ograniczać, masz genetyczne obciążenie, z którym trudno walczyć. Tendencja do tycia w ciąży jest w pewnym stopniu dziedziczona i nie sposób z nią wygrać na wszystkich frontach. Dlatego jeśli wiesz, że mama mimo jakiś ograniczeń w ciąży mocno przytyła, powinnaś zdecydowanie od początku ciąży starać się bardzo pilnować.
    3. Jedzenie = spokój. „Wszystko boli, czuję się brzydka i jestem zła. Najchętniej wyszłabym z siebie” –myślenie o tym, że jedzenie uspokoi i zrelaksuje przyszłą mamę prowadzi do błędu, którego efektem są niechciane kilogramy.
    4. Jestem spokojna, jestem matką. Przejście z roli kobiety zawsze atrakcyjnej dla swojego partnera w rolę matki, która da mu potomstwo, często w stałych związkach wiąże się ze spokojem, który uzasadnia w pewnym stopniu niedbałość o siebie. Teraz nie trzeba już się starać, by dobrze wyglądać, bo przecież partner chce od nas czegoś innego – taki typ myślenia usprawiedliwia łakomstwo i przyprawia nas o dodatkowe kilogramy.