Karmisz? Przyjmij wygodną pozycję

W pierwszych miesiącach życia dziecka, opieka nad nim wypełnia ci całą dobę, często nie masz kiedy odpocząć. Liczy się jednak każda chwila spokoju, więc wybierając pozycję do karmienia, miej na uwadze także własną wygodę. Dobrze dobrana pozycja, pozwoli ci się zrelaksować.

Na krzyż – jest to bardzo dobra pozycja do tego, aby nauczyć dziecko właściwego chwytania piersi. Połóż dziecko klasycznie, a następnie karmiąc niemowlę prawą piersią, trzymaj jego główkę lewą dłonią oraz przytulaj je do siebie lewym przedramieniem (i odwrotnie – karmiąc lewą piersią, podtrzymuj główkę prawą dłonią i przytulaj prawym przedramieniem).

Boczna – jest to pozycja, w której niemowlak leży na boku, zwrócony w twoją stronę. Główka malca znajduje się wysoko na poduszkach, a buzia spoczywa na wysokości „dolnej” piersi. Jeżeli chcesz podać dziecku „górną” pierś – ułóż je na dość dużej twardej poduszce (dopilnuj, żeby nie była ona z pierza, ponieważ może uczulać twojego malca). Z kolei ty powinnaś mieć kolana wysoko podciągnięte tak, abyś mogła włożyć pomiędzy nie płaską poduszkę. Ponadto leżąc na lewym boku, wsuń lewą rękę pod głowę maluszka lub połóż ją swobodnie przy nim.

Klasyczna– jest to dobra pozycja do karmienia jak również zabawy z dzieckiem. Znajdź sobie wygodne miejsce – w fotelu lub na kanapie i usiądź tak, abyś plecami dotykała oparcia – możesz założyć sobie jedną nogę na drugą. Z kolei dzieciątko możesz oprzeć albo o swoje przedramię, albo o miękką poręcz fotela. Ważne jest, aby główka niemowlaka nie zjeżdżała ci z ręki, a całe ciało dziecka znajdowało się na wysokości twoich piersi. Jeżeli maluszek leży na twoim lewym przedramieniu – lewą dłonią podtrzymuj jego pupę.

Na plecach – jest to najlepsza pozycja do karmienia dzieci, które nie nadążają z łykaniem mleka lub cierpią z powodu kolki. Oprzyj głowę i plecy na poduszkach dostatecznie wysoko, abyś mogła patrzeć na dziecko. Możesz ułożyć malca na swoim brzuchu w pozycji: na skos lub na wznak i podtrzymywać go dłońmi za pupę. Jest to jego jak najbardziej naturalna pozycja, dlatego nie martw się, że będzie mu niewygodnie łykać.

Pod pachą (pozycja futbolowa) – ta pozycja uczy prawidłowego ssania i jest dobra dla mam, które rodziły za pomocą cesarskiego cięcia. Zaleca się ją także w przypadku, gdy dziecko ma cofniętą żuchwę. W zależności od tego, z której piersi niemowlę ma ssać, połóż go na lewym bądź na prawym przedramieniu, trzymając jego główkę w dłoni i przyciskając jego brzuszek do swojego boku. Pamiętaj, że ciało maluszka musi znajdować się na wysokości twojej piersi.