You are here
Home > ciąża > Nagonka na karmienie piersią

Nagonka na karmienie piersią

karmieniepiersiaCiąża, poród, a następnie macierzyństwo to standardowa kolej rzeczy, w którą zostało wpisane piersią. Sprawa wydaje się prosta rodzisz dziecko i zaczynasz je karmić. Jednak czy tak musi być zawsze? Czy kobieta nie powinna mieć wyboru między piersią, a butelką?

 

Oczywiście ktoś powie, że każdy ma wybór i może wybierać to co uważa za słuszne, ale czy jego decyzja zostaje zaakceptowana przez społeczeństwo, a zwłaszcza przez środowisko medyczne? Zaraz po porodzie kobiecie zostaje położone na brzuchu nowo narodzone dziecko i następuje kontakt skóra do skóry. Chwila fantastyczna, której nie da się opisać słowami. Następnie dziecko po zapachu odnajduje brodawkę i zaczyna ssać. Początkowo próby pobrania pokarmu mogą nie być udane, a co za tym idzie mogą sprawiać ból matce małego człowieka. Wtedy po raz pierwszy kobieta słyszy wykład o tym jak ważne jest karmienie piersią. Przytoczone zostają argumenty o lepszej odporności malca, nawiązywaniu więzi i o tym, że takie karmienie jest lekarstwem na wiele dolegliwości. Wszystko to oczywiście ma w sobie wiele prawdy jednak gdyby posłuchać rad położnych to dziecko nawet na chwile nie schodziłoby z piersi, gdyż powinno być na niej gdy: jest głodne (by się najadło), płacze (by się uspokoiło), boli je brzuszek (by przestał), ma żółtaczkę (by wspomóc leczenie), ma wysypkę (by złagodzić jej objawy), chce zasnąć (by czuło się bezpiecznie i zasnęło), źle ssie (by się nauczyło), ma czkawkę (by ustała), zwymiotowało (by zapełnić brzuszek) i tak dalej.

 

Wiele kobiet godzi się na taki schemat i nawet czerpie z tego przyjemność, ale co z tymi, które naprawdę mają problemy z pokarmem lub ból przy karmieniu nie ustaje, a im nie sprawia ono żadnej przyjemności? Czy od razu trzeba je nazywać złymi matkami, które nie pragną zdrowia i szczęścia swojego dziecka? Na oddziale poporodowym młoda mama zostaje oskarżona o to, że się nie stara, przychodzą do niej położne i na siłę nagniatają piersi, by pokazać, że pokarm jest. Jeśli nadal nie leci to przynoszą laktator i każą podłączać i pobudzać laktację. Nie pomogło? Przychodzi kolejna położna z zaleceniem picia kawy zbożowej lub herbaty z mlekiem. Dopiero gdy lekarz podczas wizyty stwierdza, że dziecko nie przybiera na wadze lub robi to zbyt wolno przynosi się maleństwu sztuczne mleko, ale nie rezygnuje się z prób pobudzenia laktacji u matki.

 

Oczywiście wszyscy mają dobre intencje i chcą by dziecko było zdrowe jednak dlaczego zapominają zapytać matki o to czy chce podejmować te wszystkie próby? Przy wyjściu ze szpitala otrzymuje się kartę informacyjną, książeczkę zdrowia, ale nie ma ani słowa o tym, co w przypadku ustania laktacji oraz jakim mlekiem można dokarmiać dziecko, gdyby własnego nie było wystarczająco. Na tak zadane pytanie otrzymuje się tylko jedną odpowiedź: „proszę robić wszystko by utrzymać pokarm”. To samo pytanie można zadać podczas kontrolnej wizyty u lekarza, co najczęściej się usłyszy? „Proszę utrzymać pokarm. Jeśli ustanie to wtedy proszę przyjść.” Czy w takim razie powinno się dzwonić do lekarza o trzeciej nad ranem kiedy dziecko jest niespokojne, a z piersi nie leci ani kropelka mleka?
Okazuje się, że przy wyborze mleka dla swojego maleństwa rodzice są zdani tylko na siebie, ponieważ lekarze nie chcą podawać rzetelnych informacji na temat mleka modyfikowanego. Doszło już nawet do tego, że na każdym z opakowań widnieje informacja, że najlepsze jest mleko matki, a samo pudełko nie może być ozdabiane wizerunkiem dziecka. Wielu rodziców odczuwając tą nieustanną nagonkę nie przyznaje się do tego, że dokarmia swoje dziecko mlekiem w proszku, a wybiera je na podstawie opinii z Internetu. Cała ta sytuacja przypomina tabu związane z mówieniem przy dzieciach o sexie. Lekarze myślą, że jak nie powiedzą rodzicom o sztucznym mleku to oni nie będą z niego korzystać. Oby nie całe środowisko medyczne w taki sposób podchodziło do sprawy i oby potrafiło służyć rodzicom pomocą.

Summary
Nagonka na karmienie piersią
Article Name
Nagonka na karmienie piersią
Description
Ciąża, poród, a następnie macierzyństwo to standardowa kolej rzeczy, w którą zostało wpisane karmienie piersią. Sprawa wydaje się prosta rodzisz dziecko i zaczynasz je karmić. Jednak czy tak musi być zawsze? Czy kobieta nie powinna mieć wyboru między piersią, a butelką?
Author
CiazoweABC.pl
ciazoweABC.pl

Related Post

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dodaj komentarz

Top