Niemowlak na basenie

Jeszcze kilkanaście lat temu rodzice nie zabraliby nowo narodzonego dziecka na basen. Ale czasy się zmieniają, nauka idzie do przodu i rodzice coraz częściej korzystają z dobroczynnego wpływu wody na rozwój dziecka oraz wspólnej aktywności. Taka forma spędzania wolnego czasu ma i przeciwników i zwolenników. Jednak zanim pójdzie się z dzieckiem na basen, albo wyrazi niechęć do takie pomysłu warto poznać plusy i minusy basenu dla noworodków.

Woda dla kilkumiesięcznego maluszka to bardzo naturalne środowisko, przecież rósł w brzuchu mamy wypełnionym wodami płodowymi i można rzecz, że rozwijał się w środowisku wodnym. Dlatego małe dzieci nie boją się wody, pod wodą otwierają usta i oczy. Z reguły się nie krztuszą i nie zrażają, gdy woda dostanie się do oczu. Dopiero później te odruchy zanikają i nagle okazuje się, że dziecko nie przyzwyczajone do kąpania w basenie nie lubi np. myć włosów, bo nie toleruje wody na głowie i twarzy. A z tego mogą wyniknąć problemy. Wspólne pływanie ma jeszcze inne zalety, jest wspólna zabawą i wpływa na szybszy rozwój dziecka.

Zalety chodzenia z maluchem na basen

  1. Stymulacja rozwoju. Pływanie pomaga dziecku opanować koordynacje wszystkich kończyn głownie przez poprawienie płynności. Maluszki ruszają się trochę jak maszynki z przerwami. Zabawa w wodzie pomaga w osiągnięciu płynności w ruchach i koordynacji dłoni i nóg.
  2. Pływanie to gimnastyka. Małe dzieci podczas chodzenia na basen uczą się, że aktywność jest potrzebna i pomaga w rozwoju. Gimnastyka ma też inne plusy, wytwarza endorfiny – hormony odpowiadające za poczucie szczęścia i sprawia, że maluch jest częściej uśmiechnięty.
  3. Zabawa z rodzicami. Wspólnie spędzony czas z rodzicami w wodzie to wesoła zabawa i dużo śmiechu. Małe dziecko odbiera inne bodźce niż na lądzie, unosi się w wodzie i sprawia mu to dużą frajdę.
  4. Pływanie to zdrowie. Nie od dziś wiadomo, że osoby które pływają przynajmniej raz w tygodniu są bardziej odporne na infekcje i przeziębienia. Dotyczy to także maluszków, ich stan zdrowia ulega polepszeniu, gdy chodzą z rodzicami w weekendy na basen.
  5. Relacje z rodzicami. Nic tak nie spaja rodziny jak wyjścia z domu z rodzicami, wspólne doświadczenia i zabawy umacniają relacje domowników. Dlatego chodząc z dzieckiem na basen mamy gwarancję, że relacje z nim będą głębsze i bardziej trwale. Łatwiej będzie nawiązać kontakt i szczerze porozmawiać, przyda się to, gdy dziecko wkroczy w wiek nastolatka.
  6. Poprawia pewność siebie. Wszystkie maluchy, które poznają nowe miejsca i nowe rzeczy są bardziej pewne siebie, bo nie boją się nowego otoczenia. Takie maluszki są zawsze uśmiechnięte i nawiązywanie znajomości z rówieśnikami nie sprawia im trudności.

Na to zwróć uwagę

Wybierając się na basen konieczne jest sprawdzenie, czy dany obiekt sportowy jest bezpieczny dla kilkumiesięcznych maluszków. Istotna jest czystość w przebieralni, łazience, w brodziku i na samym basenie, a także odpowiednia temperatura wody, która powinna sięgać aż 37 stopni. Niestety większość polskich basenów nie pełniach tych wymagań, bo mają zbyt chłodną wodę. Na basen, gdzie temperatura wody sięga 32-34 stopni C nie można zabrać czteromiesięcznego dziecka, ale można odrobinę starszego, który ma już sześć miesięcy. Należy zwrócić uwagę, czy na terenie basenu znajduje się specjalne miejsce do przebierania dziecka i to koniecznie takie, w którym nie ma przeciągu. Gdy podczas przebierania malucha przewieje katar i lekka gorączka następnego dnia są gwarantowane.

Niezbędne są tez odpowiednie pampersy/pieluszki na basen. Polecamy np pieluszki do pływania Babydream z Rossmanna.