Niemowlak na basenie

Pieluchy Na Basen
Smiling baby boy during a swimming lesson in a pool

Jeszcze kilkanaście lat temu rodzice nie zabraliby nowo narodzonego dziecka na basen. Ale czasy się zmieniają, nauka idzie do przodu i rodzice coraz częściej korzystają z dobroczynnego wpływu wody na rozwój dziecka oraz wspólnej aktywności. Taka forma spędzania wolnego czasu ma i przeciwników i zwolenników. Jednak zanim pójdzie się z dzieckiem na basen, albo wyrazi niechęć do takie pomysłu warto poznać plusy i minusy basenu dla noworodków.

Woda dla kilkumiesięcznego maluszka to bardzo naturalne środowisko, przecież rósł w brzuchu mamy wypełnionym wodami płodowymi i można rzecz, że rozwijał się w środowisku wodnym. Dlatego małe dzieci nie boją się wody, pod wodą otwierają usta i oczy. Z reguły się nie krztuszą i nie zrażają, gdy woda dostanie się do oczu. Dopiero później te odruchy zanikają i nagle okazuje się, że dziecko nie przyzwyczajone do kąpania w basenie nie lubi np. myć włosów, bo nie toleruje wody na głowie i twarzy. A z tego mogą wyniknąć problemy. Wspólne pływanie ma jeszcze inne zalety, jest wspólna zabawą i wpływa na szybszy rozwój dziecka.

Zalety chodzenia z maluchem na basen

  1. Stymulacja rozwoju. Pływanie pomaga dziecku opanować koordynacje wszystkich kończyn głownie przez poprawienie płynności. Maluszki ruszają się trochę jak maszynki z przerwami. Zabawa w wodzie pomaga w osiągnięciu płynności w ruchach i koordynacji dłoni i nóg.
  2. Pływanie to gimnastyka. Małe dzieci podczas chodzenia na basen uczą się, że aktywność jest potrzebna i pomaga w rozwoju. Gimnastyka ma też inne plusy, wytwarza endorfiny – hormony odpowiadające za poczucie szczęścia i sprawia, że maluch jest częściej uśmiechnięty.
  3. Zabawa z rodzicami. Wspólnie spędzony czas z rodzicami w wodzie to wesoła zabawa i dużo śmiechu. Małe dziecko odbiera inne bodźce niż na lądzie, unosi się w wodzie i sprawia mu to dużą frajdę.
  4. Pływanie to zdrowie. Nie od dziś wiadomo, że osoby które pływają przynajmniej raz w tygodniu są bardziej odporne na infekcje i przeziębienia. Dotyczy to także maluszków, ich stan zdrowia ulega polepszeniu, gdy chodzą z rodzicami w weekendy na basen.
  5. Relacje z rodzicami. Nic tak nie spaja rodziny jak wyjścia z domu z rodzicami, wspólne doświadczenia i zabawy umacniają relacje domowników. Dlatego chodząc z dzieckiem na basen mamy gwarancję, że relacje z nim będą głębsze i bardziej trwale. Łatwiej będzie nawiązać kontakt i szczerze porozmawiać, przyda się to, gdy dziecko wkroczy w wiek nastolatka.
  6. Poprawia pewność siebie. Wszystkie maluchy, które poznają nowe miejsca i nowe rzeczy są bardziej pewne siebie, bo nie boją się nowego otoczenia. Takie maluszki są zawsze uśmiechnięte i nawiązywanie znajomości z rówieśnikami nie sprawia im trudności.

Na to zwróć uwagę

Wybierając się na basen konieczne jest sprawdzenie, czy dany obiekt sportowy jest bezpieczny dla kilkumiesięcznych maluszków. Istotna jest czystość w przebieralni, łazience, w brodziku i na samym basenie, a także odpowiednia temperatura wody, która powinna sięgać aż 37 stopni. Niestety większość polskich basenów nie pełniach tych wymagań, bo mają zbyt chłodną wodę. Na basen, gdzie temperatura wody sięga 32-34 stopni C nie można zabrać czteromiesięcznego dziecka, ale można odrobinę starszego, który ma już sześć miesięcy. Należy zwrócić uwagę, czy na terenie basenu znajduje się specjalne miejsce do przebierania dziecka i to koniecznie takie, w którym nie ma przeciągu. Gdy podczas przebierania malucha przewieje katar i lekka gorączka następnego dnia są gwarantowane.

Niezbędne są tez odpowiednie pampersy/pieluszki na basen. Polecamy np pieluszki do pływania Babydream z Rossmanna.

Niemowlak na basenie
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Related terms: Pampers Na Basen, Pieluszki Na Basen, Pieluchy Do Pływania Dla Dorosłych, Pieluchy Dla Dzieci Niepełnosprawnych, Pieluszki Do Plywania Dada, Pieluszki Do Pływania, Pampersy Do Wody, Pieluchy Na Basen Dla Dzieci

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *