You are here
Home > karmienie > Odpowiednie pozycje karmienia

Odpowiednie pozycje karmienia

Karmienie w pierwszych miesiącach życia jest nie tylko czynnością konieczną do właściwego funkcjonowanie organizmu dziecka, ale także okazją, kiedy matka i dziecko pogłębiają kontakt i wypracowują określone schematy komunikacji.

Jacques Ribieff PhotoXpress.com

Pozycja boczna – jest najlepszą pozycją, jeśli maluszek ma katar, refluks żołądkowo-przełykowy, lub jeżeli silnie ulewa. Najlepiej jest ułożyć niemowlaka na lewym boku pod kątem do podłogi, choć czasami byłoby dobrze zmienić strony. Należy położyć malca bokiem na jednym udzie, a o drugie oprzeć jego główkę i plecki, oraz dopasować kąt ułożenia ciała maluszka poprzez puszczanie bądź też podnoszenie kolan. Twój brzuch niech będzie podparciem dla pupy niemowlaka.

W ramionach rodzica – jest to najbardziej znana pozycja. Cały czas należy podtrzymywać główkę maleństwa dłonią, albo za pomocą zagłębienia utworzonego przez łokieć, a następnie należy posadzić szkraba na jednym udzie, a o drugie oprzeć go pleckami.

Oko w oko – podczas w tej pozycji bardzo ważne jest, żeby brzuszek maleństwa nie był zgięty, ale wyprostowany. Aby przyjąć taką pozycję należy ułożyć niemowlaka pleckami na udach tak, aby jego pupa była wsparta na twoim brzuchu, dzięki czemu ciało twojego dziecka będzie ułożone w odpowiedni sposób zachowując idealną symetrię.

O własnych siłach – trzymając malca w takiej pozycji należy pamiętać, żeby jego główka oraz tułów stanowiły prostą linię, ponieważ wtedy najlepiej mu się oddycha, wtedy także najsprawniej ssie i połyka, a jedzenie nie męczy go aż tak bardzo. Bardzo ważne jest, żeby maleństwo już od samego początku uczyło się samodzielnie trzymać butelkę.

Odpowiedni dobór smoczka

Zanim jednak zaczniecie karmić wasze maleństwo bardzo istotne jest, żebyście dopilnowali, aby nasada smoczka była obła i duża. To umożliwi niemowlakowi odpowiednio ustawić usta na smoczku, a także zwiększy wydajność pracy języka, żuchwy, warg i policzków podczas jedzenia, zbliżoną do ssania piersi. Dzięki temu maluszek będzie także połykał o wiele mniejsze ilości powietrza, a to z kolei zapobiegnie bólom brzuszka wywoływanym przez kolkę.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dodaj komentarz

Top