You are here
Home > niemowlak > Owoce i warzywa dla niemowlaka

Owoce i warzywa dla niemowlaka

Composition of various exotic fruits isolated on white background
Composition of various exotic fruits isolated on white background

Zbilansowana dieta jest pierwszym krokiem do zdrowia. Stosujemy ją, by lepiej się czuć, stosowałyśmy, by dostarczać płodowi wszystkich witamin i składników odżywczych w ciąży, dlaczego nasze małe dzieci nie miałyby regularnie odpowiadać na zapotrzebowanie organizmu z pomocą warzyw i owoców.

Zaraz po porodzie, dziecko otrzymuje jeszcze komplet składników odżywczych w pożywieniu od matki, jednak w miarę jego ograniczania, konieczne jest włączanie do diety składników, które zapewnią maluchowi witaminy, składniki odżywcze i energię. Jak zatem włączyć do diety warzywa i owoce, by nie uszkodzić niewprawnego dziecięcego żołądka?

Od teraz na zawsze

Nawyki żywieniowe kształtują się u dzieci do 3 roku życia, oznacza to, że okres zaczynający się po karmieniu piersią jest najlepszą okazją, by włączyć do diety to, co chcielibyśmy, by nasze dzieci wybierały do swoje menu w przyszłości.

Etap wprowadzający

Dieta dziecka w wieku 6 miesięcy musi już zostać uzupełniona o warzywa i owoce, jednak wprowadzanie tych składników do dziecięcego jadłospisu musi naturalnie odbywać się stopniowo. Zaczynamy więc od zupek, najpierw rzadkich, później tych o bardziej zawiesistej konsystencji. Zupki przecierane jarzynowe można wzbogacić o gotowane mięso, do tego dochodzi kleik bezglutenowy i pierwsze soki owocowe.

W kolejnym etapie czas na poszerzenie wachlarza warzyw, które są składnikami zupek. I tak zaczynamy od ziemniaków, marchewki i pietruszki, dyni, selera, kalafiora i brokułów, powoli wprowadzamy kapustę, groszek, kukurydzę, fasolkę szparagową i cukinię. Jeśli chodzi o owoce, dzieci z pewnością szybko je polubią, ponieważ są słodkie. Najlepiej jeśli pierwszym owocem, które pozna dziecko będzie jabłko, w przypadku którego ryzyko uczulenia jest najmniejsze. Właśnie ze względów uczuleniowych dzieciom ze skłonnością do alergii (od rodzica alergika) do pierwszego roku życia nie zaleca się podawać owoców cytrusowych, poziomek, truskawek czy malin.

 7-10 miesiąc – powoli i konsekwentnie

5-6 to idealna liczba posiłków dla malucha w wieku 7-10 miesięcy. Wśród składników jakie włącza się teraz do diety mamy np. żółtko jaja, później liczniejsze warzywa takie jak: szparagi, cebula, szpinak, a w 10 miesiącu bakłażan, papryka, ogórek zielony, rzodkiewka czy pomidor. Jeśli chodzi o owoce kolejność jest następująca, około 7 miesiąca w diecie pojawić się mogą morele i gruszki, później śliwki, czereśnie, brzoskwinie, banany i arbuz. Dla dziecka w wieku 10 miesięcy można przygotowywać już przekąski z żurawiną i ananasem. Dla wzbogacenia diety o niezbędne minerały i składniki odżywcze, warto stosować przyprawy takie jak majeranek, czosnek, bazylia, estragon, tymianek, kminek, koper, później pieprz, kolendrę, natkę pietruszki czy cynamon. Warto pamiętać o pestkach ze słonecznika czy dyni. Dietę można też w okolicach 9 miesiąca poszerzyć o kaszę jaglaną i kiełki.

11-12 miesiąc – coraz więcej nowości

Poza kompozycjami z wcześniej wymienionych warzyw i owoców, około 11 miesiąca życia dziecko może już jadać całe jajko 3-4 razy w tygodniu, nie zaszkodzi mu też jogurt. Jeśli chodzi o warzywne i owocowe nowości, w diecie mogą pojawić się: figi, sałata, rzodkiewka, można powoli wprowadzać owoce cytrusowe a także orzechy.

Co ważne wiele zabiegów z zakresu obróbki cieplnej pozbawia owoce i warzywa witamin, charakterystycznych dla produktów świeżych, na takie jednak nie można dziecku w wieku kilku miesięcy pozwolić. Dlatego istotny jest sposób przygotowania potraw, jeśli robimy to w domu, warto zaopatrzyć się w naczynia do gotowania na parze – to minimalny ubytek witamin i gwarancja dobrego smaku.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dodaj komentarz

Top