Po czym poznać, że jesteś gotowa na dziecko?

Instynkt macierzyński i komfort finansowy czy bezpieczeństwo stałego związku i pomoc rodziców – co stanowi o naszym przygotowaniu na dziecko w erze, kiedy kobieta wciąż odkłada macierzyństwo na później?
Starzejące się społeczeństwo i obniżenie ilości urodzeń nie jest spowodowane wyłącznie sytuacją finansową czy brakiem zabezpieczeń socjalnych. To również efekt tego, że bardziej niezależne, samodzielne kobiety nie chcą dojrzewać i nie chcą brać odpowiedzialności za nowe życie.Jak więc poznać, że to TEN właściwy moment?

Spełniona/niespełniona
Dziecko nie może odbierać marzeń. Nie może stawiać matki w sytuacji, w której powie „zrezygnowałam ze wszystkiego dla Ciebie”. Macierzyństwo, by było szczęśliwe, musi pojawić się w momencie, kiedy kariera zawodowa jest na wysokim, ale nie najwyższym z możliwych poziomie. Macierzyństwo nie powinno przerywać czegoś, na co pracowałyśmy wiele lat, powinno to „coś” przede wszystkim uzupełniać. By dziecko było szczęśliwe, szczęśliwa musi być jego matka! Taki banał, ale aktualny ZAWSZE.

Forma w normie
Nie musisz ćwiczyć po dwie godziny dziennie. Nie musisz szczegółowo studiować jadłospisu. Wystarczy byś była w dobrej kondycji.

Nie łapała zadyszki wchodząc na drugie piętro, nie miała problemów z głębokim skłonem, nie chorowała przewlekle i nie miała problemów ze stawami. Oczywiście zawsze można się przygotować na dodatkowe obciążenie organizmu, jednak znacznie lepiej pomyśleć o tym jeszcze przed zajściem w ciążę.

Podejście taktyczne
Dziecko zmienia całkowicie życie – to jasne. Jednak większość rodziców uświadamia sobie to dopiero po czasie. Warto więc sprawdzić siebie wcześniej. Pochodzić z poduszką pod szlafrokiem całą niedzielę, zrezygnować z pójścia do kina i kolacji na rzecz opieki nad dzieckiem siostry czy przyjaciółki. Zróbcie sobie „ćwiczebną noc”, nastaw budzik na 3 w nocy i spaceruj po sypialni, nosząc 5-kilogramowy przedmiot. Takie ćwiczenia może i są zabawne, ale często właśnie w ich trakcie okazuje się, że to jeszcze nie TEN czas.

TEN mężczyzna
Bycie w stałym związku i brak kłótni to nie wystarczy. Aby kobieta podchodziła do macierzyństwa spokojnie i z pełnym entuzjazmem, potrzebne jest jej przekonanie o życiu u boku mężczyzny, który akceptuje, kocha i będzie bronił. Być może nie od razu okaże się kandydatem na ojca roku, być może nie od razu odnajdzie się w nowej sytuacji. Ale nie będzie się starał i wspierał – to niezbędne dla szczęścia matki, a co za tym idzie i dziecka.

Spokój wokół
Bez problemów rodzinnych, spłaty wieloletniego kredytu, który „zjada” każdą oszczędzoną złotówkę. Bez kłótni w rodzinie, bez rozwodu rodziców czy problemów z sąsiadami. Oczywiście wszystkie problemy da się złagodzić, ale jeśli mamy wątpliwość co do własnego nastroju, w wyniku tego, co dzieje się wokół nas, nie powinnyśmy decydować się na dziecko… chyba, że od tego wszystkiego możemy się po prostu odciąć.

Świadomość rodziców
On wie, że jesteś gotowa, a Ty, że On będzie Cię wspierał. Pewność co do zachowań partnera jest o tyle ważna, że w drodze do narodzin, a później wychowania dziecka, pojawi się wiele momentów, w których zwątpisz w dobrą wolę swojej drugiej połówki. Będziesz czuć się zaniedbywana i brzydka, on będzie zazdrosny i wykluczony. Niestety to normalne. Sęk w tym, by to, co naprawdę Was łączy, było silniejsze i ugruntowane głęboko w świadomości. Więź między rodzicami to coś znacznie mocniejszego niż więź między kochankami.

Finanse w exel
Nie trzeba mieć 200 tys. oszczędności i otwartej lokaty dla maleństwa. Bardziej chodzi o to, by nie musieć liczyć każdego grosza i nie myśleć o tym, że zaraz po porodzie, trzeba zacząć rozglądać się za pracą, bo na pewno sobie nie poradzicie. Świadomość tego, że na czarną godzinę macie coś odłożone, że mama może przyjść do dziecka w środy, czwartki i soboty zamiast niani jest ogromnie istotna i pozwala lepiej cieszyć się z macierzyństwa.