You are here
Home > ciąża > Poród rodzinny – wady i zalety

Poród rodzinny – wady i zalety

ciaza1Poród, którego świadkiem i aktywnym uczestnikiem jest partner czy mąż jest niezwykłym przeżyciem. Dla części kobiet obecność partnera uspokaja, dla innych może okazać się denerwująca, a nawet paraliżująca – jak się przekonać czy poród rodzinny jest dla nas?

Najlepiej byłoby, gdyby każda z kobiet przygotowujących się do porodu, mogła jeszcze przed nim poczuć jak to jest rodzić i zobaczyć jak wygląda prawdziwy poród. Rzeczywistość jest jednak taka, że niezależnie od tego ile się na temat porodów nasłuchamy, jak wiele czasu spędzimy na ćwiczeniach i słuchaniu opowieści znajomych, poród może być dla nas jednym z najbardziej traumatycznych wydarzeń w życiu. Obecność partnera w tej szczególnej chwili może być uspokajająca i kojąca, ale może również wygenerować szereg uczuć negatywnych, a w dalszym następstwie wywołać u kobiety wstyd i dyskomfort.

Za rączkę do celu

Partnerzy zwykle towarzyszą nam na lekcjach rodzenia, gdzie dowiadują się jak ciężkim dla organizmu i psychiki kobiet wydarzeniem jest poród. Niestety nawet najbardziej obrazowo prowadzone zajęcia, ćwiczenia i opowieści nie są w stanie sprawić, że mężczyzna na 100 procent poczuje to, jak poród przeżywa kobieta. Również reakcja partnera podczas tego niezwykłego wydarzenia jest nie do przewidzenia. Nawet jeśli wydaje się, że partner jest przygotowany na poród, wie dokładnie co robić i mniej więcej wyobraża sobie jak poród będzie wyglądać, rzeczywistość może go mocno zadziwić.

Zalety porodu rodzinnego

Kobiety rodzące w szpitalach często skarżą się na poczucie wyobcowania, obcesowe zachowanie części personelu medycznego i brak wsparcia. Dziś już w większości szpitali sytuacja wygląda lepiej niż jeszcze kilka lat temu, jednak państwowa opieka medyczna często nie jest w stanie zapewnić kobietom takiej opieki ze strony położnej, jakiej rodząca potrzebuje. W tym kontekście obecność partnera podczas porodu działa uspokajająco, a to z kolei może mieć znaczny wpływ na przebieg porodu.
Poczucie bezpieczeństwa, jakie daje kobiecie partner, sprawia, że rodząca jest mniej wrażliwa na ból i rozluźniona.
Zaletą porodu rodzinnego jest też fakt, że przygotowania do niego trwają długie miesiące, dlatego można wypracować z partnerem system znaków, którymi można się posługiwać w trakcie porodu. Partner może pomóc kobiecie utrzymać najlepszą dla niej pozycję. Partner towarzyszący kobiecie podczas porodu doskonale działa też na szpitalny personel. Często jest tak, że kobieta może być przez personel traktowana nie tak, jak powinna, ale obecność osoby trzeciej wymaga większej uwagi i działa na lekarza czy pielęgniarki mobilizująco. Osoba partnera czy innej osoby z rodziny na sali porodowej może więc z powodzeniem pełnić rolę swego rodzaju rzecznika kobiety rodzącej.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dodaj komentarz

Top