You are here
Home > ciąża > Poród to koszmar!

Poród to koszmar!

poród to koszmar?Znoszenie bólu z uśmiechem na twarzy, nie poruszanie tematu porodu w domu, bo mąż nie musi wiedzieć o najbardziej bolesnych chwilach… nie, to nie dla mnie! Poród był koszmarem i chcę się pozbyć tego fatalnego wspomnienia!

Zespół stresu pourazowego (PTSD) – zwykle kojarzy się z jakimś traumatycznym, losowym wydarzeniem: wypadkiem samochodowym, stratą bliskiej osoby itp. jednak, jak wskazują najnowsze badania coraz częściej PTSD występuje u młodych matek.

Trauma poporodowa

Izraelscy naukowcy opublikowali badania z których wynika, że u ponad jednej trzeciej pań, których poród odbywał się naturalnie, wystąpił stres pourazowy.

Problem ze stresem poporodowym zaczyna się już od klasyfikacji tego zjawiska, bowiem nie ma tu zgodności między naukowcami. Wielu z nich upiera się, że poród nie może być źródłem traumy, bo ta zarezerwowana jest właśnie dla zjawisk nieprzewidzianych, a do takich porodu zaliczyć przecież nie można. Z drugiej strony mamy zwolenników tezy, że dla kobiety w ciąży trauma jest jeszcze silniejsza niż w przypadku zdarzeń losowych, a to dlatego, że trwa znacznie dłużej. Już w trakcie ciąży przyszła mama martwi się o to czy dziecko urodzi się zdrowe, jak będzie się czuło, czy wszystko odbędzie się zgodnie z planem i oczekiwaniami.

Gdzie ta trauma?

Czy powitanie na świecie potomka oraz pierwsze z nim chwile mogą być traumatyczne? Owszem i to wcale nie tylko w przypadku kobiet, których ciąża była zagrożona lub poród przebiegał szczególnie ciężko. Wiele zależy od tego, co dzieje się w głowie, to przecież tam nasze problemy i lęki mogą być zwielokrotnione lub ukojone.

Jak poznać, że u kobiety wystąpiła trauma?

By medycznie móc zakwalifikować stan kobiety po porodzie jako traumę, muszą wystąpić konkretne objawy zespołu stresu pourazowego.
Naukowcom izraelskim udało się stwierdzić, że u 34 procent kobiet po naturalnym porodzie, występowały wszystkie podstawowe objawy PTSD (czyli dokładnie takie same lęki i zachowania, jakie można zaobserwować u ofiary wypadku czy innego nieprzyjemnego zdarzenia). Kolejne 26 procent miało objawy pourazowe, ale nie pełne.

Jakie są wobec tego podstawowe wskazówki, które mogą świadczyć o wystąpieniu traumy? Młode mamy nie chcą opowiadać o porodzie, nie chcą go wspominać, a jeśli już zostaną o to zapytane występują u nich reakcje fizjologiczne, jak przyspieszenie akcji serca, skrócenie oddechu itp. Najdalej idącą konsekwencją wystąpienia PTSD jest oczywiście lęk przed kolejną ciążą. Wiele kobiet, które przeżyły szczególnie ciężki poród, nie chce więcej podobnej sytuacji przeżywać.

Czy tego da się uniknąć?

Oczywiście wystąpienie zespołu stresu pourazowego nie jest tak samo prawdopodobne u każdej kobiety. Po pierwsze ważne są tu czynniki osobowościowe (podatność na stres, próg bólu, potrzeba wsparcia), po drugie wiele zależy od warunków samego porodu oraz zachowania i wsparcia ze strony najbliższych.

Największe prawdopodobieństwo wystąpienia PTSD jest więc u samotnej, niepewnej siebie i nie podatnej na ból matki, która przeżyła zagrożoną ciążę, krwawienie okołoporodowe oraz ciężki i długi poród. Jak zawsze w takich przypadkach, niezwykle istotne jest zaangażowanie środowiska zewnętrznego, przygotowanie i wsparcie. Niestety jak potwierdzają badania kliniczne nie bez wpływu jest skuteczność zastosowanych środków przeciwbólowych. Im bardziej boli, tym większe zmęczenie kobiety. Jeśli poród wiązał się z rozrywającym wręcz bólem, nie pomoże ani wsparcie rodziny, ani doskonała opieka już po rozwiązaniu. Ból pozostaje bowiem w pamięci na bardzo długo.

Milczenie jest najgorsze

Kobieta, u której zdiagnozowano traumę poporodową powinna być traktowana szczególnie. Jeśli dotyczy Cię ta sytuacja nie pozwól, by rany źle się zabliźniły. To normalne, że bliscy mogą nie wiedzieć co robić, a jeśli tak będzie, nie będą robić nic. Zdecydowanie lepiej jest nie pytać, niż narażać się na płacz i smutek kobiety. Jeżeli wiesz, że w domu nikt Ci nie pomoże zgłoś się do poradni, lekarza pierwszego kontaktu, psychologa – poszukaj wsparcia w grupie. Tylko specjalistyczna pomoc rozwiąże problem bolesnych wspomnień.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dodaj komentarz

Top