Późna ciąża, a zdrowie dziecka

Dobra opieka w trakcie ciąży, odpowiednie odżywianie matki czy warunki środowiskowe – to wszystko wpływa na zdrowie dziecka. Te elementy można jednak w trakcie ciąży zmieniać, wieku matki nie, a on ma przecież ogromny wpływ na rozwój małego człowieka.

Dojrzała matka to odpowiedzialność, doświadczenie, życiowa wiedza – wydawać by się mogło, że z wiekiem opieka nad ciążą będzie coraz lepsza. Niestety opieka to nie wszystko, są przecież uwarunkowania biologiczne, różne w każdym wieku i nie zawsze tak samo odpowiednie dla przebiegu ciąży. W społeczeństwie pokutuje pogląd, że im starsza kobieta, tym więcej problemów w ciąży może się pojawić, ale czy tak jest naprawdę?

30-latka w ciąży

Jak wiadomo najlepszy wiek na ciążę to lata pomiędzy 22 a 32 rokiem życia, wtedy zarówno ciało jak i psychika kobiety jest przygotowana na dziecko. Jednak także kobieta znacznie po 30-tce także nie będzie miała problemów z ciążą, jeśli tylko będzie ona odpowiednio monitorowana. Naturalnie każdy przypadek jest indywidualną sprawą, wiele zależy od uwarunkowań środowiskowych, psychicznych oraz zdrowia kobiety. Nie można jednak zapomnieć, że w przypadku wielu chorób zaawansowany wiek przyszłej matki, nie jest czynnikiem sprzyjającym poprawnemu przebiegowi ciąży.

Ciąża w wieku pomiędzy 30 a 34 rokiem życia jest minimalnie bardziej zagrożona poronieniem niż ciąża kobiety w wieku między 25 a 29 rokiem życia. Powyżej 30 roku życia niestety rośnie dość znacznie ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa albo innym zburzeniem chromosomalnym. Kobietom po 30-tce, które zachodzą w swoją pierwszą w życiu ciążę, znacznie częściej rodzą się bliźniaki czy trojaczki niż w grupie wiekowej do 29 roku życia. Jednak do 35 roku życia, matka nie powinna obawiać się poważniejszych zagrożeń ciąży, jeśli normalne badania nie wykazały podwyższonego ryzyka.

Późna ciąża

W mediach pojawiają się co prawda informacje o tym, że 40, a nawet 50-latki rodzą zupełnie zdrowe dzieci, jednak informacje te należałoby traktować jako swego rodzaju wyjątki od reguły. Kobiety, które przekroczyły 40 rok życia biologicznie nie są przystosowane do ciąży tak dobrze, jak panie młodsze, stąd też o wiele łatwiej u nich o powikłania.