Pozycje seksualne dla kobiet w ciąży

Myli się każdy, kto twierdzi, że w trakcie ciąży spada kobiece libido. Oczywiście są okresy, w których kobiecie bardziej potrzeba seksualnego spełnienia, ale są i takie, kiedy przyszłe mamy, nie mają zupełnie ochoty na seks. Generalnie jednak, mimo wielu zmian zachodzących w kobiecym organizmie seks nadal stanowi istotną potrzebę w okresie oczekiwania na dziecko.

Wiele kobiet w trakcie ciąży nie tylko odczuwa wzmożoną ochotę na seks, kiedy tylko przechodzi okres, w którym panie muszą pogodzić się ze zmianami, jakie zachodzą w ich ciele, zaczyna się psychiczne uspokojenie, a i narządy płciowe ze sprawą lepszego ukrwienia, mogą dawać paniom większą rozkosz. To sprawia, że wiele kobiet nawet jeśli wcześniej nie potrafiło czerpać zadowolenia z penetracji, teraz odczuwa niezwykle silne orgazmy. Co jednak jeśli kobiecie sprzyja temperament, ale boi się o bezpieczeństwo swojego potomka?

Bezpieczny seks

W przypadku zdrowo rozwijającej się ciąży, jeśli u kobiety ginekolog nie stwierdził nieprawidłowości w postaci krwawienia, skurczów macicy czy bólu, nie ma przeciwwskazań dla uprawiania seksu. Co więcej, jak twierdzi wielu specjalistów, przed fizjologicznym porodem seks jest wręcz wskazany, ponieważ może prowadzić do przygotowania szyjki macicy do porodu.
Seks w trakcie ciąży może powodować przyspieszenie porodu, jednak tylko w przypadku jeśli ginekolog prognozuje przedwczesny poród.

Najlepsze pozycje

W pierwszym trymestrze ciąży kobieta może czuć się ociężała – mimo iż pewnie jej waga ciała podniesie się dość nieznacznie w porównaniu do tego, co czeka ją później. Dla organizmu ciąża jest jednak sporą zmianą, dlatego wiele kobiet nie specjalnie wyraża ochotę na miłosne igraszki. Te, które z chęcią oddają się seksualnym rozkoszom podzielić można na dwie grupy. W pierwszej mamy kobiety nie odczuwające jakichkolwiek dolegliwości podczas oraz w następstwie stosunku, w drugiej grupie są wszystkie te kobiety, dla których seks owszem jest potrzebny i pożądany, ale sprawia wiele kłopotu ze względu na bolesność np. podczas zbyt głębokiej penetracji.

Dla pierwszej grupy kobiet polecane są wszelkie pozycje, które są dla nich wygodne – trzeba eksperymentować. Dla drugiej grupy, najlepsze będą te konstelacje, w których kobieta może kontrolować stopień penetracji, ale także wszystkie te, w których nie następuje zbyt głęboka penetracja. Idealne w trzecim trymestrze są pozycje boczne. Jeśli decydujemy się na pozycje typu „kobieta na górze” warto pamiętać, by wybierać te, w których partnerka nie bardzo się męczy, a to na partnerze spoczywa większa część ciężaru kobiety. Można więc wybrać pozycje „na jeźdźca”, ale zmodyfikowaną do postaci, w której kobieta może oprzeć się na rękach na wysokości ramion kochanka.

W drugim trymestrze zwykle wszelkie uciążliwości związane ze zmieniającym się stanem organizmu ustępują. Wiele kobiet przyznaje, że ten okres jest dla nich wyjątkowo pozytywny, jeśli idzie o zbliżenia. Czują nie tylko wzmożoną chęć na seks, ale i znacznie większą z niego radość. Przyczyną jest po pierwsze przekrwienie narządów płciowych, a po drugie zmiany, jakie zachodzą w organizmie. Wiele kobiet zauważa, że ich cera jest bardziej promienna, włosy mocniejsze, a ciało bardziej giętkie i sprawne – to powody, dla których wiele z nas ma niezwykły apetyt na seks.

Pozycje, jakie są dla ciężarnej są najlepsze w drugim trymestrze ciąży to te, które można w miarę dynamicznie zmieniać. W tym okresie ciąży, brzuch kobiety, nie będzie przeszkadzał jej w pozycjach „twarzą w twarz” (na jeźdźca, na kolanach partnera) i nie będzie ograniczał jej ruchów w pozycjach, w których penetracja jest głębsza (np. od tyłu). Spora część kobiet twierdzi, że drugi trymestr jest tym okresem, w którym można naprawdę eksperymentować. Jeśli tylko kobieta zdoła wyzbyć się wstydu i wsłuchać we własne potrzeby, może odkryć zupełnie nie eksploatowane dotychczas obszary swojej cielesności.
W trzecim trymestrze część kobiet odczuwa już mocno ciężar, jaki wiąże się z dźwiganiem dziecka. Nie znaczy to jednak, że kończy się dla nich okres wzmożonego pożądania. Zapach mężczyzny sporą część kobiet wprawia w iście dziki stan, który pozwala na kontynuowanie rozpoczętej w drugim trymestrze przygody z seksem. W pierwszych tygodniach trzeciego trymestru brzuch nie będzie stanowił problemu przy zbliżeniu, sytuacja może się jednak zmienić pod koniec ciąży, kiedy brzuch jest na tyle duży, że kobieta odczuwa trudności w poruszaniu się, a co dopiero mówić o seksie. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych, jeśli ginekolog zdecydowanie nie odradzi zbliżeń, a kobieta ma na nie ochotę, nie warto rezygnować. Najlepszymi pozycjami na trzeci trymestr są te, gdzie brzuch albo swobodnie zwisa, albo można go oprzeć o ciało partnera. Można np. usiąść okrakiem na siedzącym na fotelu partnerze lub kochać się w pozycji „na łyżeczkę” przy czym niezwykle istotne jest to, by partner nie naciskał na brzuch, bo to może przynieść więcej bólu niż rozkoszy. Pamiętajmy, że pozycje seksualne powinny być dostosowane do wielkości brzucha oraz komfortu kobiety. Zwykle najdłużej dla aktywnych seksualnie kobiet w ciąży sprawdza się pozycja klasyczna oraz „na łyżeczkę” – dzięki nim właśnie wiele przyszłym matek do ostatnich dni przed porodem czuje się atrakcyjnie.