You are here
Home > ciąża > Pozycje ułatwiające poród

Pozycje ułatwiające poród

porod-pozycjeW szkole rodzenia lub podczas wizyty u lekarza powinnaś dowiedzieć się nie tylko jak przebiega twoja ciążą, ale również jakie są podstawowe sposoby rozwiązania i jaki istnieją pozycje ułatwiające poród. Ta wiedza cię uspokoi i sprawi, że w momencie porodu będziesz względnie spokojnie obserwować reakcje swojego organizmu.

 

  1. Pozycja siedząca – jest najczęściej wybieraną pozycją do parcia. W tej pozycji plecy są mocno oparte na stercie poduszek. Chcąc przeć powinnaś przycisnąć brodę do mostka, a następnie uchwycić obiema dłońmi uda tuż pod kolanami. Za każdym razem, gdy skurcze ustąpią powinnaś opadać na oparcie i starać się odpocząć regenerując jak najwięcej sił na kolejne parcie.
  2. Pozycja kuczna – jest świetną pozycją do tego, aby przeć, ale tylko wtedy, gdy kobieta wcześniej w niej ćwiczyła symulowany poród. Jeśli tak się nie było, podczas porodu może okazać się dla rodzącej nadto męcząca. W tej pozycji miednica jest szeroko otwarta, a siła ciężkości dodatkowo pomaga w przyjściu maluszka na świat. W tej pozycji twój partner powinien ci pomóc, dlatego powinien usiąść na brzegu krzesła z szeroko rozstawionymi nogami, a ty wspierając się łokciami na jego udach powinnaś ukucnąć pomiędzy nimi.
  3. Pozycja „na klęczkach” – jest o wiele mniej męcząca od pozycji kucznej. W tej pozycji należy opierać się na ramionach siostry położnej, a także swojego partnera, dzięki czemu będziesz mogła poczuć się znacznie pewniej. W tej pozycji nie powinnaś zapominać o prostowaniu kręgosłupa.
  4. Pozycja „na czworakach” – podczas skurczów powinnaś przyjmować pozycję na czworakach, nie powinnaś garbić się czy wyginać pleców. Powinnaś natomiast odchylać miednicę to w przód, to w tył. W momencie, gdy skurcze przechodzą, aby trochę odpocząć możesz oprzeć łokcie o podłogę, a także położyć głowę na dłoniach.
  5. Pozycja stojąca – jest dobra, gdy będziesz miała skurcze w początkowej fazie porodu. Wtedy możesz oprzeć się o łóżko szpitalne, ścianę czy krzesło. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, możesz uklęknąć.
  6. Pozycja siedząca – w tej pozycji możesz usiąść z szeroko rozstawionymi nogami na krześle, na którym leży poduszka. Skieruj twarz w kierunku oparcia krzesła, a następnie oprzyj się na poduszce, która znajduje się na oparciu. Dla większej wygody możesz położyć głowę na ramionach.
  7. Wspierając się na partnerze – kiedy łapią cię skurcze w początkowej fazie porodu, możesz wesprzeć się na partnerze, co powinno przynieść ci ulgę tym bardziej, że w tym czasie twój partner powinien rozcierać ci plecy, a nawet gładzić twoje ramiona.
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dodaj komentarz

Top