Przebieg ciąży – miesiąc pierwszy – nowy człowiek

W pierwszym miesiącu wiele kobiet nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że są w ciąży. Z kolei inne wiedzą i czują to już po kilku dniach. Co się wtedy dzieje?

Jak czuje się mama?
W organizmie matki po zapłodnieniu dochodzi do prawdziwej burzy hormonalnej. I jest to niewątpliwie pierwsza oznaka zajścia w ciąże. Organizm kobiety zacznie informować ją o zmianie jaka w nim zaszła. Popularnym objawem są mdłości, choć wielu przyszłym mamom nie zdarzają się. Tak samo może być z miesiączką. Zwykle dochodzi do zatrzymania okresu, jednak procesowi zagnieżdżania się zarodka w macicy może towarzyszyć krwawienie. Jakie inne objawy mogą się pojawić? Przyszła mama może być wyczulona na zapachy, mieć zawroty głowy, nudności, a także spotkać się z częstymi zmianami nastroju na skutek intensywnego działania hormonów czy sennością. Ponadto może zaobserwować powiększające się piersi, a także częściej korzystać z toalety (pojawia się parcie na pęcherz). W tym czasie kobieta dopiero domyśla się, że może być w ciąży. Potwierdzenia może szukać w domowym teście ciążowym, który z pewnością trzeba powtórzyć po kilka dniach, nawet jeśli pierwszy wynik był negatywny.

Pierwsze dni zarodka
Po kilku dniach od zapłodnienia dziecko będzie małą, pustą w środku kulką, inaczej zwaną blastocystą. Jego rozwój jest bardzo intensywny. W okolicach 6-7 dni owa kulka będzie liczyła już 100 komórek, które zaczną się specjalizować. Z niektórych będzie powstawało ciało, z innych błony płodowe oraz łożysko. W okolicach 8-9 dnia dochodzi do tzw. implantacji – blastocysta zagnieżdża się w macicy, a dokładniej wszczepia się w jej błonę śluzową. Aby zarodek mógł rozwijać się dalej, powstaje owodnia – pęcherz z płynem owodniowym. Wspomniane komórki zaczynają formować się w 3 główne typy tworząc tzw. listki zarodkowe, z których powstaną konkretne narządy. W trzecim 3 tygodniu zarodek osiąga już wielkość 2,5 mm długości. Choć jest bardzo mało widoczny, to cała jego struktura zmienia się z godziny na godzinę. Zaczyna się kształtować układ krwionośny z zawiązką serca i układ nerwowy. Po 21 dniu można usłyszeć bicie serca dziecka. Następnie tworzy się pępowina oraz pojawiają się zaczątki przyszłych kończyn. Pod koniec pierwszego miesiąca zarodek liczy już 5 mm.