Przebieg owulacji – cykl owulacyjny

Cykl owulacyjny to zespół powtarzających się w organizmie kobiety zmian. Uważa się, że zmiany te właściwe są dla zdrowych i dojrzałych kobiet, które potencjalnie mogą zostać matkami.

Cykl owulacyjny trwa średnio 28 dni, a owulacja przypada najczęściej na 14 dzień przed końcem cyklu. Długość cyklu owulacyjnego liczy się już od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego aż do ostatniego dnia przed następnym okresem. Podczas każdego cyklu owulacyjnego występuje kilka dni płodnych. To właśnie podczas nich kobieta może zajść w ciążę.

Kiedy u kobiety następują dni płodne, komórka jajowa dojrzewa, a następnie uwalnia się z jajnika – ten proces nazywamy jajeczkowaniem. Uwolniona komórka jajowa żyje maksymalnie 24 godziny, w ciągu których może zostać zapłodniona (to właśnie pojawienie się komórki jajowej sprawia, że kobieta jest płodna). Poczęcie może nastąpić jedynie w przeciągu tych 24 godzin, jednakże plemniki przebywające w sprzyjających im warunkach są w stanie przetrwać w śluzie macicy nawet do 4-5 dni. Trzeci, a nawet czwarty dzień po owulacji również traktuje się jako okres płodny.

Jak zajść w ciążę

Aby zajść w ciążę koniecznie trzeba dopilnować, aby podczas owulacji plemniki znajdowały się blisko uwolnionego jajeczka, zatem współżycie należy odbywać już na dwa, trzy dni przed zbliżającą się owulacją i nie zaprzestawać kochania się w przeciągu następnych czterech dni. Powinno się również pamiętać o tym, że zbyt częste wytryski sprawiają, że ilość plemników w nasieniu znacznie się zmniejsza.