You are here
Home > ciąża > Przesądy odnośnie ciąży

Przesądy odnośnie ciąży

Przyszła mama ma szarą cerę i zmęczoną twarz? Znaczy, że urodzi dziewczynkę. Kto nie zna tego przesądu? A wierzycie w takie rzeczy? Stawiacie na ludowe mądrości czy zdrowy rozsądek?

Oprócz prawidłowej diety, zażywania świeżego powietrza, zdrowej aktywności fizycznej oraz opieki najbliższych, kobiecie w ciąży potrzebny jest jeszcze spokój ducha. Co to takiego? To stan, w którym nasze maleństwo nie odczuwa matczynego niepokoju. Wbrew pozorom nerwy to nie tylko efekt kłótni, niespodziewane niemiłe wydarzenia, ale również wszystko to, co dzieje się w naszej głowie, a więc także i lęki temat przyszłości.
Zatem zanim uwierzycie w jakikolwiek ciążowy przesąd powtórzcie sobie, że przesądy zwykle niewiele mają wspólnego z rzeczywistością.

W co najczęściej kobiety wierzą w ciąży?

  1. Jeśli piękniejesz, będzie chłopczyk – jakoś tak się przyjęło, że kobieta ma pewną ilość wdzięku oraz urody i kiedy zachodzi w ciążę, musi się tym podzielić ze swoim maleństwem. Zatem jeśli nosi dziewczynkę, na pewno musi jej część swojej urody oddać i może znacznie gorzej przez 9 miesięcy wyglądać. Aż strach pomyśleć, co byłoby gdyby okazało się, że intelektem też trzeba się z dzieckiem dzielić, matki geniuszów pewnie zupełnie głupieją(!)
  2. Korale i apaszki – dziecko zawinięte w pępowinę – przesąd o tym, że obwieszona biżuterią przyszła mama naraża dziecko na zaplątanie się w pępowinę jest dość absurdalny. W końcu co ma ozdoba na szyi mamy do warunków panujących w brzuszku? Zaplątanie się malucha w pępowinę wbrew pozorom nie jest takie łatwe i zdarza się bardzo rzadko. Bzdura i głupota – mamy nie mają się co martwić, mogą nosić ulubione naszyjniki i korale – dziecku będzie miło, jeśli mama zadowolona będzie ze swojego wyglądu.
  3. Kupowanie rzeczy dla dziecka przed porodem przynosi pecha – ten przesąd pochodzi z czasów kiedy monitorowanie ciąży polegało głównie na przyglądaniu się brzuszkowi przyszłej mamy. Warunki sanitarne, słaba pomoc lekarska i mała wiedza medyczna sprawiały, że kobiety praktycznie do porodu, nie wiedziały jak rozwija się ich ciąża. Dlatego pierwszą oznaką tego, że wszystko jest w porządku był udany poród . Zaś nie zaopatrywanie się w rzeczy dla malucha przed porodem miało być dmuchaniem na zimne, żeby nie zapeszyć.
   Z zakupem konkretnych rzeczy dla dziecka wstrzymać powinny się wyłącznie matki, które nie znają płci dziecka. W końcu maleńki chłopiec niekoniecznie dobrze będzie się czuł w różowym pokoiku.
  4. Koniec zabiegów na włosach – z włosami zawsze związanych było mnóstwo przesądów, wiele z nich jest do dziś żywych. Np. ten mówiący o tym, że przed ważnymi egzaminami nie powinno się ścinać włosów, bo straci się wiedzę. To również przesąd pochodzący z czasów, kiedy wiedzę przypisywało się wyłącznie osobom starszym, seniorom rodów. Ci zaś szczególnie często charakteryzowali się brodami, które naturalnie kojarzono z mądrością. Dlatego też we włosach miała być ukryta wiedza. Jeśli chodzi o kobiety w ciąży, mówi się, że nie powinny ścinać włosów, by nie pozbawiać mądrości dziecka i nie powinny włosów farbować, bo dziecko na pewno będzie rude.
   Naukowcy rozwiewają nasze wątpliwości. Włosy mamy nie mają wiele do wiedzy czy inteligencji malucha. Zaś stosowane do farbowania kosmetyki są łagodne, więc nie narażają dziecka na problemy zdrowotne, a o ich kolorze decydują wyłącznie chromosomy.

To tylko kilka najpopularniejszych przesądów, których jest jednak znacznie więcej, do naszych ulubionych, najbardziej absurdalnych należą te o patrzeniu na brzydali (bo dziecko będzie brzydkie), którym tłumaczyły się podobno kiedyś niewierne żony pięknisiów. Urzekł nas też przesąd o patrzeniu na księżyc, który miał sprawiać, że dziecko będzie łyse. Apelujemy do młodych mam o rozsądek – wiara w bzdury nigdy nie wychodzi na zdrowie!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dodaj komentarz

Top