You are here
Home > ciąża > Przyczyny przedwczesnych porodów

Przyczyny przedwczesnych porodów

Jeśli akcja porodowa zaczyna Francois du Plessis photoxpress.comsię między 24 a 37 tygodniem ciąży mówimy o przedwczesnym porodzie. W jego wyniku może przyjść na świat oczywiście zupełnie zdrowe dziecko, jednak taki poród jest zwykle obarczony większym niż zwykły ryzykiem.

W wyniku przedwczesnego porodu przychodzi na świat dziecko, które nie jest przygotowane do samodzielnego życia. Zwykle wcześniaki są znacznie mniejsze od urodzonych o czasie noworodków, są też znacznie mniej odporne, dlatego zawsze po porodzie muszą być otoczone specjalistyczną, całodobową opieką.

Dlaczego rodzi się wcześniej?

Przyczyn przedwczesnych porodów jest wiele, jednak najczęściej są one spowodowane niewłaściwym przygotowaniem matki do ciąży lub jej nieodpowiednim noszeniem. Dziś co prawda kobiety ciężarne są znacznie bardziej świadome i bardziej opiekują się sobą w tym odmiennym stanie, jednak na niektóre czynniki zewnętrzne nie mamy przecież wpływu. Możliwe przyczyny przedwczesnych porodów:

   • Wiek – jak wiadomo medycyna określa wiek, jaki jest do zajścia w ciążę i porodu najlepszy, nie zawsze jednak kobietom udaje się właśnie w tym wieku zajść w ciążę. W grupie podwyższonego ryzyka są kobiety szczególnie młode i te w wieku dojrzałym, ale tylko wówczas, kiedy rodzą po raz pierwszy. Wcześniej rodzą przede wszystkim kobiety, które nie ukończyły 16 rok życia oraz kobiet po 30-tce, które wcześniej nie rodziły. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z nieprzygotowaniem organizmu, w drugim z ogromnym obciążeniem, jakie dla dojrzałego organizmu łączy się z porodem.
   • Historia porodów – na przedwczesny poród narażone są również kobiety, które już wcześniej miały doświadczenia z przedwczesnym porodem albo urodziły martwe dziecko – właśnie w tej grupie konieczna jest szczególna dbałość o przebieg ciąży, bo ryzyko wystąpienia przedwczesnej akcji porodowej jest większe.
   • Niewydolność szyjkowo–cieśnieniowa – przedwczesny poród może być spowodowany wadami macicy, w tym przede wszystkim jej niewydolnością. Tego typu wada może wynikać z czynników wrodzonych, z przebytych zabiegów ginekologicznych, czynników hormonalnych oraz wad, jakie pojawiły się w wyniku poprzedniej ciąży.
   • Pęknięcie błon płodowych – zwykle sytuacja pęknięcia błon płodowych następuje w wyniku zakażenia wewnątrzmacicznego, ale nawet mimo wzmożonej opieki nad ciążą może się okazać, że poród nastąpi w ciągu kilku tygodni po pęknięciu błon płodowych.
   • Stres, praca, używki – przedwczesne rozwiązanie ciąży może nastąpić, jeśli kobieta po prostu o siebie nie dba. Ten brak dbałości może być spowodowany zarówno zbyt dużym wysiłkiem fizycznym, wzmożonym stresem czy przyjmowaniem używek; alkoholu czy papierosów.
   • Często przedwczesną ciążę kojarzy się głównie z niskim statusem społecznym matki, bo niezwykle często zdarza się przecież, że właśnie matki, którym brakuje środków finansowych, nie mogą zadbać o siebie tak, jak wymaga tego ciąża. Rozpoznanie oznak przedwczesnego porodu jest niezwykle ważne dla uratowania wcześniaka
   • Brak regularnych badań i opieki ginekologicznej może oznaczać, że ryzyko przedwczesnego porodu nie zostanie wykryte i tym samym zwiększy się prawdopodobieństwo powikłań po porodzie.

   

  0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

  Dodaj komentarz

  Top