Rodzaje porodów

Okres przyjścia dziecka na świat można podzielić na trzy okresy. W pierwszym skurcze macicy rozciągają ujście jej szyjki, co pozwoli dziecku przedostać się do kanału rodnego, które następuje w drugim etapie porodu. Ostatnim okresem porodu jest wydalenie łożyska i błon płodowych na zewnątrz.

 1. Poród naturalny – kobieta rodzi siłami natury przez kanał rodny. Podczas takiego rodzaju porodu kobieta nie przyjmuje żadnych środków, które mogłyby jej pomóc – żadnych farmaceutyków czy wspomagania chirurgicznego. Przez dziewięć miesięcy jej organizm przygotowuje się do tego momentu. Zachodzą w jej ciele zmiany hormonalne, co jest spowodowane rozwojem dziecka w łonie. Rodzice powinni być świadomi tego, że dziecko odczuwa dokładnie to samo, co jego mama – jest uczestnikiem wszelkich przeżyć fizycznych jak również psychicznych, które dotyczą jego rodzicielki. Poza tym każda kobieta powinna odpowiednio przygotować się do momentu porodu – powinna wykonywać ćwiczenia prawidłowego oddychania przeponą, a także powinna zachować ogólną dobrą kondycję swojego organizmu, w czym pomagają szkoły rodzenia.
 2. Cesarskie cięcie – ten zabieg przeprowadzany w znieczuleniu zewnątrzoponowym (czasami niezbędne jest znieczulenie ogólne, zwane narkozą) jest najczęściej kobieta jest informowana o konieczności jego wykonania. Bywa tak, że podczas porodu nastąpią niespodziewane komplikacje i dlatego lekarz zdecyduje się na przeprowadzenie cesarskiego cięcia. Do zabiegu kobieta zostaje bardzo dokładnie przygotowana: wygolona, podłączona do kroplówki, pielęgniarka dokona też przypięcia cewnika moczowego.. Następnie poda narkozę. Jeśli cesarskie cięcie zostanie przeprowadzone w znieczuleniu zewnątrzoponowym, kobieta będzie miała przesłonięte pole widzenia prześcieradłem, które będzie wysoko zawieszone. Zazwyczaj lekarz z poziomego cięcia skórnego, które umiejscawia nad spojeniem łonowym otwiera jamę brzuszną. Kiedy macica zostanie już otwarta, lekarz wydobywa maluszka z wód płodowych, w większości przypadków (jeśli nie występują dodatkowe komplikacje) matka może od razu przytulić swoje dziecko. Po takim porodzie jeszcze przez kilka dni kobietę będzie bolała rana pooperacyjna, dlatego może poprosić o środki przeciwbólowe. Po dwóch dniach byłoby dobrze jest rozpocząć pierwsze podstawowe, niemęczące ćwiczenia. W trzeciej bądź czwartej dobie po zabiegu kobieta będzie mogła wreszcie się wykąpać. Po około tygodniu od momentu cesarskiego cięcia zostaną wyjęte szwy skórne, co spowoduje znaczną poprawę samopoczucia. Kobieta dla własnego dobra powinna unikać wysiłków w ciągu minimum 1,5 miesiąca, blizna, powstała w wyniku porodu zazwyczaj blaknie w przeciągu 3-6 miesięcy.
 3. Poród pośladkowy – taki rodzaj porodu zawsze musi się odbywać w szpitalu, ponieważ może być trudniejszy, a także dłuższy od normalnego porodu. Przy takim porodzie najpierw rodzą się pośladki, a na samym końcu największa część ciała maluszka, czyli główka. To właśnie dlatego tuż przed porodem przeprowadza się badanie USG, aby sprawdzić rozmiary główki i aby ustalić, czy będzie ona wstanie przedostać się przez miednicę. Gdy dojdzie do takiego porodu wymagane będzie nacięcie krocza. Może także zdarzyć się tak, że kobieta nie będzie w stanie siłami natury urodzić dziecka, które jest ułożone pośladkowo , dlatego bardzo możliwe jest, że zostanie przeprowadzone cesarskie cięcie.
 4. Poród w wodzie – możliwy jest do przeprowadzenia w wielu szpitalach w całej Polsce, w większości z nich jest darmowy (w niektórych placówkach jego koszt wynosi 100-300zł). Jednak zanim kobieta wybierze taki rodzaj porodu powinna upewnić się, że jest on możliwy do przeprowadzenia w szpitalu, który wybrała. Jeżeli istnieje taka możliwość kobieta będzie rodzić w specjalnej wannie porodowej, w której temperatura wody nie będzie wyższa niż 37 stopni, przy czym temperatura powietrza będzie wynosiła około 26 stopni Celsjusza, co pomoże zachować temperaturę ciała noworodka. Najlepiej jest jeśli kobieta wchodzi do wanny w momencie, gdy szyjka macicy ma rozszerzenie na 4-5cm (jeśli zrobi to za wcześnie może to spowolnić akcję porodową) Maluszek „oddycha” poprzez pępowinę oraz łożysko, dlatego nie ma zagrożenia, że się utopi. Do wanny zazwyczaj wlewa się zwykłej wody z kranu, chociaż czasami dla efektu przypominającego zasolenie płynu owodniowego, dodaje się soli. Poród w wodzie pomaga dziecku nie odczuwać zbyt wielkiego stresu i swobodnie przejść z łona mamy do zewnętrznego świata. Jednak są przypadki, które powodują, że rodzenie w wodzie jest niemożliwe:
  – poród zaczął się przedwcześnie,
  – ciąża jest zagrożona,
  – pierwsza faza porodu przebiegła z zaburzeniami,
  – maluszek ma wady wrodzone,
  – dziecko jest duże, a na dodatek ułożone nieprawidłowo,
  – choroby matki takie jak: anemia, nadciśnienie, choroby układu krążenia czy choroby skórne.
 5. Poród rodzinny – może stać się również porodem w wodzie. Najczęściej podczas tego porodu kobiecie towarzyszy jej życiowy partner, ale równie dobrze mogą to być inne bliskie osoby. Osoba wybrana na osobę towarzyszącą powinna wraz z ciężarną uczęszczać do szkoły rodzenia. Kobieta rodząca powinna mieć zapewnioną fachową opiekę lekarską. Kobieta decydująca się na ten rodzaj porodu najprawdopodobniej będzie rodziła w małej salce, która jest wyposażona w wannę bądź prysznic (w większości przypadków należy się liczyć z dodatkowymi kosztami).
  W momencie porodu kobieta może przyjąć dowolnie wybraną przez siebie (odpowiednią) pozycję. Może także wykorzystać pomocne sprzęty, które są w stanie złagodzić ból, a także przyspieszyć akcję porodową. W celu zmniejszenia bólu porodowego, przyszła mama może poprosić lekarza o podanie znieczulenia. Podczas pierwszej fazy rodzenia położne dyskretnie opiekują się kobietą, podczas gdy lekarz zagląda do niej od czasu do czasu. W momencie gdy dochodzi do drugiej fazy, położna jest przy rodzącej już przez cały czas, w ogóle jej nie odstępując i to właśnie ona odbiera poród. Natomiast zadaniem osoby towarzyszącej jest troskliwa opieka nad rodzącą. „Pomocnik” powinien dodawać przyszłej mamie otuchy, masować plecy, podtrzymywać dialog, a także liczyć skurcze oraz prowadzić do wanny czy po prostu podawać wodę. Jeśli zauważy jakieś niepokojące sygnały powinien jak najszybciej zawiadomić personel medyczny. W momencie gdy malutki człowiek przyjdzie na świat zazwyczaj nowo upieczony tatuś przecina pępowinę, a mama bierze maluszka w ramiona, pozwala possać mu pierś i tuli go do serca. Kiedy rodzina nacieszy się już sobą maleństwo zostaje zabrane na rutynowe badania lekarskie.