Sposoby leczenia niepłodności

Pary, którym nie udaje się zajść w ciążę po pierwszych dwóch miesiącach próbowania, zwykle zamartwiają się, iż coś jest z nimi nie tak. Na szczęście, jest to jednak stosunkowo krótki czas i nie należy się jeszcze obawiać, iż dotyczy nas problem niepłodności. Jeśli jednak po roku starań, przy regularnym współżyciu i braku stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych, wciąż nie dochodzi do zapłodnienia, należy udać się do lekarza. Tylko dzięki zdiagnozowaniu problemu, możliwe jest skuteczne leczenie niepłodności, które może przybrać różne formy.

Leczenie farmakologiczne

W wielu przypadkach, problem bezpłodności może zostać rozwiązany poprzez przyjmowanie przepisanych przez lekarza leków. Takie rozwiązanie jest wystarczające na przykład, gdy u mężczyzny następuje zaburzenie hormonalne, które skutecznie obniża ilość oraz ruchliwość plemników. Podobnie jest w przypadku infekcji układu moczowo-płciowego, do wyleczenia której wystarczą antybiotyki.

Leczenie farmakologiczne jest także stosowane u kobiet, u których wykryty zostanie tak zwany wrogi śluz macicy. Natomiast terapia hormonalna jest skutecznym sposobem przywrócenia owulacji lub też jej uregulowania. Tego typu terapia może się także sprawdzić, w sytuacji gdy u kobiety zostanie stwierdzony zespół policystycznych jajników.

Leczenie operacyjne

Przeprowadzenie specjalistycznego zabiegu może również być skutecznym sposobem poradzenia sobie ze wspomnianym wyżej zespołem jajników policystycznych, w sytuacji, gdy terapia hormonalna nie przyniesie spodziewanych efektów. Leczenie operacyjne stosuje się też u kobiet ze zdiagnozowanymi mięśniakami, wadą budowy macicy, niedrożnością jajników, torbielami jajników czy endometriozą.

U mężczyzn natomiast, leczenie operacyjne jest konieczne w przypadku stwierdzenia żylaków powrózka nasiennego, czy niedrożności nasieniowodów, choć nie w zawsze jest to możliwe.

Inseminacja

Zabieg inseminacji domacicznej jest wykonywany w przypadku, gdy plemniki nie są w stanie przedostać się z pochwy do macicy. W takiej sytuacji, oddane przez mężczyznę nasienie trafia do laboratorium, gdzie wybiera się najbardziej ruchliwe plemniki, które następnie wstrzykuje się do macicy. Oczywiście dokonuje się tego w trakcie jajeczkowania, które w razie potrzeby może być stymulowane hormonalnie. W większości przypadków, zabieg trzeba powtórzyć kilkukrotnie, ale jest on skuteczny.

In vitro

Zapłodnienie pozaustrojowe jest ostatnią metodą, stosowaną w przypadku, gdy wszystkie inne sposoby zawiodą. Zabieg ten składa się z kilku faz, od pobudzenia jajeczkowania i pobrania komórki jajowej od kobiety, przez połączenie jej z wybranymi plemnikami w laboratorium, aż po wprowadzenie zarodka do macicy.