You are here
Home > po ciąży > Sposoby na wzdęcia i kolki

Sposoby na wzdęcia i kolki

kolkaKolki są dla naszych maluchów bardzo bolesne, dlatego moment ich wystąpienia dziecko będzie nam sygnalizować głośnym płaczem. Często kolki bywają powodem nieprzespanych nocy, zwłaszcza dla matki, która raz przebudzona płaczem swojego maleństwa z obawy o nawrót bólu u dziecka nie może zasnąć.

Jak pozbyć się uciążliwych dla naszego malca problemów

Wszelkie problemy występujące w brzuszku dziecka spowodowane są słabym wykształceniem układu pokarmowego. Właśnie z tej przyczyny jedzenie i sposób jego przyjmowania przez dzieci jest tak istotny. Układ pokarmowy dziecka nie może na podobieństwo układu pokarmowego dorosłego od razu poradzić sobie z przejściowymi problemami, z uwagi na to, iż nie zdążył jeszcze wypracować niektórych mechanizmów obronnych.
Kolki i wzdęcia powoduje najczęściej nadmiar gromadzących się w jelicie dziecka gazów. Często jest on spowodowany zmianą w diecie karmiącej mamy, czasem może wiązać się z alergią na spożywane przez dziecko mleko zastępcze, może być równie dobrze reakcją małego organizmu na stres i przemęczenie.

  1. Dieta mamy – niestety podczas młode matki nie mogą pozwolić sobie na bardzo wyszukane menu. Powodem tego jest nieprzystosowanie do trawienia mikroskładników zawartych w pokarmach przez układ pokarmowy dziecka. Z każdą kroplą mleka do organizmu dziecka dostają się elementy zjedzonego przez mamę pokarmu. Dlatego, by nie nadwyrężać organizmu dziecka unikajmy m.in. produktów o właściwościach wzdymających, pokarmów smażonych i czosnku, odstawmy też kawę, herbatę i słodycze. Jeśli kolki czy wzdęcia pojawiają się mimo odstawienia najbardziej „podejrzanych” o ich wywołanie produktów, trzeba będzie zrezygnować na jakiś czas także z serów, jogurtów oraz potraw alergizujących (takich jak orzechy czy truskawki).
  2. Masaż brzuszka – aby ból ustąpił, można delikatnie wymasować brzuch maleństwa. W tym celu użyjmy oliwki, którą będziemy wcierać w brzuch i podbrzusze dziecka powolnymi i płynnymi ruchami.
  3. Sygnał do trawienia – po każdym karmieniu powinno się przytrzymać dziecko na moment w pozycji pionowej lub półsiedzącej tak, by mu się odbiło. Bywa tak, że kolkę powoduje zwyczajne „łykanie powietrza”.
  4. Rytm posiłków – problemy gastryczne nie zawsze mają ścisły związek z treścią pokarmu, bywa że są efektem niewłaściwego sposobu jedzenia. Pamiętać należy, by karmić dziecko zawsze w komfortowych dla niego warunkach i nie okazywać nerwów. Ponadto istotne jest też zachowanie rytmu dnia, dzięki niemu niemowlę będzie czuć się bezpieczniej. Dla małego dziecka to bardzo istotne, by móc przyzwyczaić się do pór podawania posiłków.
  5. Relaks – nasze dziecko mimo iż tego nie okazuje bardzo potrzebuje relaksu, na co dzień spotyka go tyle nowych rzeczy i wrażeń, że czasem może czuć z tego powodu dyskomfort i niepokój. Raz do czasu przygotujmy więc ciepłą, spokojną kąpiel. Ciepła woda może przynieść ulgę, ponieważ rozluźnia i uspokaja.
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dodaj komentarz

Top