You are here
Home > ciąża > W ciąży w samolocie

W ciąży w samolocie

wciazywsamolocieBędąc w ciąży o wiele bardziej zajmuje nas własne bezpieczeństwo, wiemy, że dbając o siebie, dbamy o nasze dziecko, dlatego staramy się do wszystkiego podchodzić z należytą uwagą, począwszy od codziennych czynności, a na wyjątkowych okolicznościach kończąc. Jedną z nietypowych czynności, w jakiej może przyjść nam uczestniczyć podczas ciąży, będzie podróż samolotem.

Podróż samolotem w ciąży nie musi być niebezpieczna, większość lekarzy, przy zdrowo rozwijającym się dziecku, nie będzie jej odradzać, jednak decydując się na podniebny rejs przyszła mama musi pomyśleć też o własnym samopoczuciu.

Nie każdy czas w ciąży jest na podróże samolotem tak samo bezpieczny. Za najlepszy okres na takie podróże uchodzi drugi trymestr ciąży. Według lekarzy kobieta między 18 a 24 tygodniem ciąży czuje się wystarczająco dobrze, by poradzić sobie z niedogodnościami, jakie mogą się jej przytrafić podczas lotu samolotem.

Poza tym właśnie w drugim trymestrze najmniejsze jest ryzyko powikłań związane w podróżą samolotem. 

A co jeśli nasze wakacje czy podróż służbowa, wymagająca lotu samolotem wypada w pierwszych miesiącach ciąży? Lekarze odradzają podróże samolotem w początkowych 3-4 miesiącach ciąży, kiedy kształtują się wewnętrzne organy dziecka. Właśnie w tym okresie mogłoby dojść do ich uszkodzenia, spowodowanego dużymi zmianami ciśnienia, jakie wiążą się z rejsami podniebnymi.

Problem z lotami będzie też w przypadku kobiet w zaawansowanej ciąży, w regulaminach wielu linii lotniczych widnieje zapis o specjalnych zasadach dotyczących kobiet w ciąży. Przykładowo w 5 punkcie regulaminu linii British Airways widnieje zapis, że linie mogą odmówić przewozu m.in. kobiet w ciąży (choć regulamin nie precyzuje w jakim okresie ciąży). Większość linii ma wewnętrzne przepisy, które dokładnie regulują przypadki, w których sytuacja dotyczy kobiety w bardzo zaawansowanej ciąży, wiele z nich ustala granicę około 34 tygodnia ciąży, której przekroczenie wyklucza podróż danymi liniami.

O czym pamiętać, kiedy wybieramy się na wakacje samolotem?

  • skonsultuj się ze swoim lekarzem, zapytaj czy rekomenduje podróż samolotem czy lepiej wybrać inny środek lokomocji, dowiedz się co może ci grozić podczas lotu i jak postępować na pokładzie, jeśli okaże się, że źle się poczujesz. Warto też dowiedzieć się czy są jakieś środki stosowane prewencyjnie dla kobiet w ciąży, które zapobiegają złemu samopoczuciu podczas lotu
  • przeczytaj regulamin linii, z którymi planujesz lot, zaś w razie wątpliwości zadzwoń na infolinię dla pasażerów i dowiedz się po pierwsze tego do którego tygodnia ciąży linie mogą nie przyjąć na pokład kobiety, po drugie jakie procedury przewiduje załoga, jeśli okazuje się, że ciężarna źle się czuje
- poproś swojego lekarza o wypisanie zaświadczenia, które krótko opisuje twój stan zdrowia, taki dokument (zwłaszcza wypisany po angielsku), może się przydać jeśli jesteś w zaawansowanej ciąży, a linie lotnicze mimo ważnego biletu, odmówią ci wejścia na pokład)
  • kup bilet na miejsce blisko przejścia i blisko toalety, a zaraz po tym jak usiądziesz poproś stewardessę, by pomogła ci zapiąć pasy tak, by nic cię nie uciskało
  • pamiętaj, by pić dużo wody podczas lotu, ponieważ powietrze w samolocie jest szczególnie suche, co może prowadzić do dyskomfortu skóry oraz odwodnieniu organizmu
  • podczas lotu dobrze jest choć kilka razy rozprostować nogi, by pobudzić krążenie. Żeby nogi za bardzo się nie zmęczyły, warto też ubrać lekkie obuwie, które podczas lotu będzie można zdjąć, jednak to nie wszystko, pamiętaj o luźnym stroju i nieuciskającej bieliźnie.
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dodaj komentarz

Top