Wino dla matki karmiącej

Karmiąca matka i alkohol? Są zwolennicy i przeciwnicy takiej opcji – kto ma więcej racji?

Generalnie rzecz biorąc należałoby przyjąć, że picie alkoholu podczas karmienia jest złe, ponieważ zawsze jakaś część spożywanych pokarmów i płynów dostaje się do mleka matki, a co za tym idzie trafia do organizmu dziecka. Są jednak opinie, które można postrzegać, jeśli nie jako poparcie dla pomysłu spożywania niewielkich dawek alkoholu podczas laktacji to neutralne wobec tego faktu.

Alkohol leczniczy

Jakie są zatem pozytywy picia alkoholu podczas karmienia? Otóż są specjaliści, którzy sądzą, że spożywanie niewielkich dawek alkoholu, może zwiększyć ilość i jakość produkowanego przez matkę pokarmu. Zwolennicy takiej teorii są przekonani, że ponieważ alkohol w niewielkiej ilości szybko się metabolizuje, nie ma możliwości by mógł znaleźć się w pokarmie matki. Co więcej niektóre typy alkoholu np. wino czy piwo, posiadają szereg cennych dla organizmu matki składników mineralnych – stąd wniosek zdrowa matka, zdrowsze dziecko!

Alkohol nieszkodliwy

Wiadomo, że wiele matek, zwłaszcza tych młodych, w poszukiwaniu rad na temat pielęgnacji, a później wychowania dziecka, szuka porad w Internecie. Na forach panie często i chętnie dzielą się swoimi obserwacjami oraz uwagami. Nie inaczej jest w przypadku alkoholu w kontekście karmienia piersią.
Opinie na ten temat są podzielone, są panie, które podają jako przykład siebie. Czasem popijały kieliszek wina czy mały kufel piwa i nic złego się nie działo „dzieci odchowały się zdrowe”. Opozycję stanowią matki, które nie piły alkoholu w ciąży i sądzą, że mając wybór, po raz kolejny podjęłyby taką decyzję. Przykładów na tragedie związane z alkoholem podczas karmienia – raczej pojedyncze historie.

A co na to medycyna?

Trudno byłoby znaleźć lekarza, który polecałby swojej pacjentce picie alkoholu podczas karmienia. Z drugiej strony niewielu medyków uzna też okazjonalne wypicie lampki wina jako szczególną zbrodnię. W większości przypadków pytając lekarza o alkohol w trakcie karmienia, dowiemy się, że może stanowić zagrożenia dla dziecka oraz negatywnie wpłynąć na laktację.

Jeśli się zdarzy?

Konsekwencje wypicia alkoholu w przypadki matki karmiącej zależą od dwóch czynników. Ile alkoholu zostało spożyte i jak szybko po spożyciu nastąpiło karmienie. Pamiętajmy, że najwyższe stężenie alkoholu w organizmie pojawia się po około godzinie.
Jeśli matka wypiła jednostkę alkoholu (kieliszek wina, szklanka piwa), karmić nie powinna przez 2 do 4 godzin. Jeśli to zrobi, dziecko może zareagować na alkohol albo sennością, albo wręcz odwrotnie, brakiem chęci spokojnego zaśnięcia. Tak czy inaczej alkohol może negatywnie wpłynąć na jakość jego snu.