You are here
Home > ciąża > Wszystko co powinnaś wiedzieć o znieczuleniu

Wszystko co powinnaś wiedzieć o znieczuleniu

ciaza-znieczuleniePoród właściwie nigdy nie jest bezbolesny. Każdy skurcz bowiem sprawia, że zbliżasz się wielkimi krokami do urodzenia maluszka. Nigdy do końca nie wykluczaj znieczulenia nawet wtedy, kiedy postanowiłaś obyć się bez niego. Przebieg porodu i ból mogą sprawić, że jednak zdecydujesz się wziąć środki znieczulające.

Podstawowe informacje o środkach znieczulających:

 1. Znieczulenie zewnątrzoponowe – przy tym znieczuleniu stosuje się blokadę międzykręgową, w wyniku której w dolnej części ciała następuje przejściowy zanik odczuwania bólu. Jest to najlepsza forma znieczulenia szczególnie dla tych kobiet, które odczuwają ból porodowych skurczów macicy w części krzyżowej, jednak niektóre szpitale nie oferują tego znieczulenia. Aby to znieczulenie zadziałało prawidłowo musi być podane w odpowiedniej chwili, ponieważ jego działanie musi ustąpić do momentu nadejścia drugiej fazy porodu. Jeśli stanie się inaczej i znieczulenie będzie trwało dłużej niż to konieczne, wydłuży się czas wypchnięcia maleństwa na świat, a także wzrośnie możliwość nacięcia krocza oraz użycia kleszczy.
  Podczas wykonywania tego rodzaju znieczulenia, które trwa około 20 minut, powinnaś wygiąć plecy w pałąk, a kolana podciągnąć pod brodę. W lędźwiową część kręgosłupa przez rurkę, która jest zakładana za pomocą igły, zostanie wstrzykiwany środek znieczulający. Owa rurka nie zostanie wyciągnięta z kręgosłupa, aby w razie konieczności można było podać kolejną dawkę znieczulenia. Po około dwóch godzinach działanie środka znieczulającego powinno ustąpić. Poza tym zostanie podłączona ci kroplówka, a także będziesz przez cały czas monitorowana.
  Ten rodzaj znieczulenia sprawia, że jesteś przez cały czas przytomna i wiesz dokładnie o wszystkim, co się dzieje. Oczywiście po zastosowaniu znieczulenia nie powinnaś odczuwać żadnego bólu, jeśli środek znieczulający zadziała prawidłowo. U niektórych kobiet mogą wystąpić objawy uboczne po zastosowaniu znieczulenia zewnątrzoponowego takie jak niezwykła ciężkość nóg albo bóle głowy czy zawroty trwające niekiedy przez kilka godzin po zastosowaniu znieczulenia. Jednak to, co jest najważniejsze to, że dla twojego maluszka znieczulenie to nie ma żadnego wpływu.
 2. Gaz rozweselający (entonox) – człowiek, który oddycha tą mieszanką tlenu z podtlenkiem azotu, zostaje wprawiony w stan euforii, który automatycznie przynosi ulgę w bólu, co jest szczególnie przydatne w momencie, kiedy pierwsza faza porodu dobiega końca.
  Gaz rozweselający zostanie ci podany przez maskę, która połączona jest rurką ze zbiornikiem, a którą będziesz sama trzymała w ręce. Pół minuty od momentu podania tego środka znieczulającego, ma on najsilniejsze działanie, dlatego w momencie, gdy zaczyna się skurcz powinnaś wciągnąć gaz rozweselający głęboko do płuc. Znieczulenie to jest jednak bardzo łagodne i może nie być wystarczające.
  Gaz rozweselający w żaden sposób nie wpływa na dziecko, jednak ty możesz mieć uczucie mdłości albo odurzenia zwłaszcza w momencie, gdy bierzesz wdech.
 3. Dolargan (doncontrol) – w pierwszej fazie porodu czasami podaje się ten środek znieczulający, szczególnie wtedy, kiedy kobiecie trudno jest się odprężyć oraz gdy wykazuje silne objawy niepokoju.
  Dolargan podaje się zazwyczaj domięśniowo w udo bądź pośladek, a jego działania, które będzie trwało przez kolejne 2, 3 godziny należy się spodziewać już po 20 minutach.
  U różnych kobiet środek ten wywołuje różne reakcje. Objawami ubocznymi, których możesz się spodziewać po zastosowaniu tego środka znieczulającego są: mdłości, uczucie odurzenia, utrata kontroli nad sobą, ogromna trudność każdego ruchu. Natomiast jeżeli chodzi o dziecko to zbyt późne podanie dolarganu może zwolnić jego oddech, a także wywołać nienaturalną senność. Jednak po porodzie oddech można z łatwością unormować, a senność powinna sama minąć.
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dodaj komentarz

Top