Żłobek – jak przeżyć rozstanie

Decyzja o oddaniu dziecka do żłobka zazwyczaj nie należy do najłatwiejszych czy najprzyjemniejszych. Rozstanie z maluchem jest bolesne, podobnie jak brak kontroli nad tym co się dzieje, gdy nie jest pod naszą pieczą. Aby przetrwać pierwszy okres, warto powtarzać sobie dwie rzeczy: pierwsza, że nie robimy dziecku krzywdy, a taka wczesna socjalizacja naszego maleństwa jest bardzo dobra dla jego rozwoju, druga, że możemy wrócić do pracy zarobkowej.

Oczywiście żaden z tych faktów nie zniweluje naszych natrętnych, negatywnych myśli, o tym co złego może dziać się w żłobku. W takim wypadku możemy sobie pomóc, dokładnie sprawdzając placówkę, której powierzamy nasz skarb na tak wiele godzin dziennie. Dobrze jest zrobić np. mały wywiad wśród mam maluchów, uczęszczających nieco dłużej do „naszego” żłobka, które możemy spotkać przy przebieraniu dziecka w szatni. Ponadto, w pierwszym okresie, kiedy będziemy zmagać się z wrzaskiem i kopniakami naszego dziecka i z własnym pękającym sercem, na pewno z pomocą przyjdą nam opiekunki ze żłobka, które często są wsparciem dla rodziców w czasie pierwszych rozstań i rozdzierających szlochów.

Trzeba się liczyć z tym, że sytuacja kryzysowa tzn. pierwszego „żłobkowego” przystosowania(płacz wrzask) może trwać nawet ponad tydzień, ale nie można się załamywać. Któregoś dnia, ze zdziwieniem zobaczymy jak nasze dziecko samo wyciągnie rączkę do pani opiekunki, i znikając w sali zabaw, uśmiechnięte pomacha nam na pożegnanie. Nie ma w tym nic złego, nie należy robić sobie wyrzutów, że oddalamy dziecko od siebie i odzieramy z naszej miłości. Jest to pierwszy malutki kroczek do samodzielności dziecka, które przez to nie będzie kochało nas mniej, czy gorzej, jedynie łatwiej w przyszłości będzie mu wypływać na coraz szersze wody.